Jó úton járunk ahhoz, hogy a jövő nemzedékei megtapasztalják a történelem legnagyobb nyugdíjválságát. 2050-re a világ legnagyobb gazdaságainak nyugdíjdeficitje elérheti a 400 ezer milliárd dollárt, hacsak nem teszünk ellen valamit - írja a World Economic Forum figyelmeztetésére hivatkozva a CNBC.
A World Economic Forum (WEF) számításait idéző Portfólió azt írja: az öregedő társadalom problémája olyan méreteket ölthet a következő években, hogy a világ legnagyobb gazdaságainak nyugdíjbombát kell majd hatástalanítaniuk. Az elemzés szerint az USA-nak, Kanadának, az Egyesült Királyságnak, Hollandiának, Japánnak és Ausztráliának van a legnagyobb nyugdíjdeficitje, de ott van még Kína és India is, akikért aggódni lehet. A számítások szerint ezekben az országokban a nyugdíjfizetési kötelezettség miatti hiány mértéke meghaladhatja a 400 ezer milliárd dollárt is 2050-re, ami 2015-ben "csak" 70 ezer milliárd dollárt tett ki.
A WEF elemzése szerint a várható élettartam növekedése és az öregedő társadalom a klímaváltozás pénzügyi megfelelője. A ma és a közeljövőben született gyermekek várható életkora a 100 évet is elérheti, a nyugdíjban lévő emberek pénzügyi biztonságának megteremtése pedig csillagászati összegekbe is kerülhet.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.