Gazdaság hvg.hu 2017. május. 16. 16:43

Egy miniállam miatt csúszhat a Brexit

A tagállamok dönthetnek a szabadkereskedelemről vagy az EU? Az erről szóló bírósági döntés bonyolíthatja tovább a britek kilépésének amúgy sem egyszerű folyamatát.

Kútba eshetnek a gyors Brexit-megállapodásról szóló tervek, miután az Európai Unió Luxemburgban székelő bírósága kedden úgy döntött: a tagállamoknak külön-külön is ratifikálniuk kell az EU és Szingapúr közötti szabadkereskedelmi megállapodást.

Hogy mi köze Színgapúrnak a Brexithez? A kulcsszó ez: megosztott hatáskör. A lényege ennek az, hogy ugyan a külkereskedelmi kérdésekben (vámok, embargók, szabadkereskedelem stb.) az EU jár el a tagállamok nevében, viszont azokban a kérdésekben, ahol a tagországokba irányuló közvetlen külföldi befektetéseket érintik, már maguk az államok jogosultak dönteni.

Az ítélet lassíthatja az unió tervezett szabadkereskedelmi megállapodásainak a lezártát is, ám például az USA-val kötendő ilyen egyezménnyel kapcsolatban nem ez az egyetlen probléma. Akad ennél nagyobb is: maga az amerikai elnök. A Kanadával aláírt megállapodásnál is egyelőre feltételes a jóváhagyás, épp az említett vitarendezési kérdések tisztázásáig.

A Bloomberg elemzői szerint a britek unióból való kilépésénél is hasonló fennakadásokra kell számítani. Annak ellenére lassulhat a folyamat, hogy az uniós vezetők egységes tárgyalást akarnak, elutasítják, hogy a tagországok külön-külön egyezkedjenek a londoni kormánnyal.

A nagy kérdés persze az lesz, hogy a britek végül milyen megállapodást kötnek az EU-val. Egyelőre ugyanis ez sem világos, pláne, hogy az unió tartja magát ahhoz is, hogy addig szóba sem kerülhetnek ezek a kérdések, amíg nem egyeznek meg néhány alapvető kérdésben, elsősorban abban, mi lesz a szigetországban élő uniós polgárokkal, illetve az unióban élő britekkel a szétválás után. A britek sem engednek néhány dologban. Az egyik ezek közül az, hogy magukra nézve nem akarják kötelezőnek tartani az Európai Bíróság precedensértékű döntéseit.

A brit kilépés dátuma elvileg 2019. március 30-a, hacsak a tagországok nem döntenek úgy, hogy meghosszabbítják a folyamatot.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.