Az MKB Bank a kínai letelepedésikötvény-vásárlóknak adott hitelezésbe szállt be.
Befejezéséhez közeledik a magyar letelepedési kötvény-program. Az utolsó igényeket 2017. március 31-ig lehetett beadni, de a jelentkezőknek a zárástól még legalább 45 napjuk van kifizetni a kötvények 300 ezer eurós ellenértékét, sőt ha önhibájukon kívül csúszik a dokumentumok ellenőrzése, akkor maximum 75 nap áll az igénylők rendelkezésére a hiányzó dokumentumok beadására. Az MKB magyar kereskedelmi bank erre az utolsó időszakra készített egy speciális hitelterméket – írja az Index.
A lap azt írja, a javarészt kínai érdeklődőknek nem kell a kötvények teljes ellenértékét, azaz 300 ezer eurót azonnal előteremteniük, hanem elegendő 120-150 ezer euró saját erő, a többit pedig pénzügyi szolgáltató cégek adják össze, amennyiben azt az ügyfél igényli. Ha viszont a pénzügyi szolgáltató cégeknek már nem lenne elegendő forrásuk, akkor őket az MKB refinanszírozza. Az Index szerint a több száz ügylet és az ügyfelenkénti 165-180 ezer euró kölcsön alapján az üzlet a 100 millió eurós (31 milliárd forintos) nagyságrendet is elérheti, de az is lehet, hogy 200 millió euróról (62 milliárd forintról) van szó. Ez akkora ügylet, amelyhez az MKB-nak is vélhetően még további társfinanszírozókat is meg kell nyernie.
A lap azt írja, Kínában az utolsó időszakban nagyon sokan igényeltek letelepedési kötvényt, a Kínára engedéllyel rendelkező Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) ügynökcéggel együttműködő különböző közvetítő cégek az utolsó hat hétben teljes kapacitáson működtek.
Balog Ádám, az MKB vezérigazgatója az Index kérdésére megerősítette, hogy többekkel együtt valóban foglalkoznak olyan pénzügyi szolgáltatók refinanszírozásával, amelyek letelepedési kötvény-vásárlóknak adnak hitelt, de a cégvezető pontos részleteket az ügyfélszerződésekre vonatkozó adatvédelmi szabályok és a banktitok betartására vonatkozó kötelezettsége miatt sem a konstrukcióról, sem a partnerekről, sem az érdeklődés mértékéről nem mondhatott el. A lap azonban más forrásokból úgy értesült, hogy a termék egy nagyjából évi 4 százalékos kamatra adott euróban folyósított hitel, amelyhez az ügyfelek által közvetve lejegyzett magyar államkötvények jelentenek biztonságos fedezetet. Ahhoz, hogy a folyósítás elindulhasson, az Államadósság-kezelő Központnak (ÁKK) is deklarálnia kellett, hogy a kötvények zálogba adhatók.
A bank csak magyar szolgáltatókkal kerül kapcsolatba, a kínai ügyfelekkel és az ügynökcégekkel nem.
Az MKB-t egyébként tavaly privatizálták, a bankot 45-45 százalékban a szingapúri Blue Robin Investments S.C.A., a Minerva Tőkealap-kezelő Zrt. által kezelt Metis Magántőkealap, valamint 10 százalékban a Pannónia Nyugdíjpénztár birtokolja, de hogy pontosan ki áll a tulajdonosi kör mögött, azt azóta sem lehet tudni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.