Gazdaság hvg.hu 2017. március. 26. 12:51

Egy lehangoló infografika, amely sokat elárul a magyar nemzethalálról

Az év első hónapjában jelentősen megnőtt a természetes fogyás mértéke, de az MTI infografikája azt is megmutatja, hogyan nézett ki mindez az elmúlt évtizedekben. Az 1980-as évek elején volt egy nagy törés.

A héten közzétette halálozási és élveszülési adatait 2017 első negyedévéről a KSH. Mint kiderült, a halálozások száma az év első három hónapjában jelentősen - 19 százalékkal - megugrott az előző év azonos időszakához képest, amit a statisztikai hivatal a komoly influenzajárvánnyal magyaráz.

Eközben a születések száma enyhén csökkent az év első hónapjában, így a természetes fogyás mértéke 2017. januárban 57 százalékkal megnőtt.

1980-ban volt a törés

Száz szónál is érthetőbben magyarázza a trendet az alábbi grafikon, amelyből az is kiderül, hogy 1980-ban volt a trendforduló, akkor még nagyjából kiegyenlített volt a halálozások és az élveszületések száma. Utána viszont meredek csökkenésnek indult az utóbbi, míg az ezer lakosra jutó elhalálozások mértéke enyhén nőni kezdett.

A jelenbe érve a grafikonon az elhalálozások mértéke merészet ugrik, de fontos megjegyezni, hogy ez csak a januári adat, a teljes 2017-es évre vetítve a szám kedvezőbb lehet.

A számokból látható, hogy az átmenet éveiben, majd a kilencvenes években tapasztalható zuhanás után a gyerekvállalási kedv lanyhulása a 2000-es évektől megtorpant, de a gazdasági válság megint csak visszavetette a szülések számát. 2011 volt a mélypont: akkor 8,8 újszülött jutott 1000 lakosra.

A gazdasági válság által még nem befolyásolt 2009-es adatig máig sem sikerült visszaverekedni magunkat.

MTI
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.