Az egymással vitatkozó földgáztermelő országok a Földközi-tenger keleti medencéjében együtt nyerhetnek csak nagyot - ezt hangsúlyozta az amerikai külügyminisztérium korábbi energiaügyi megbízottja, aki a Bloomberg gazdasági hírügynökségnek nyilatkozott.
Amos Hochstein szerint az Egyesült Államok diplomáciája sokat tett azért, hogy Izrael és Törökország kibéküljön egymással. Ugyanígy támogatja Washington Ciprus két részének egyesülését. A tét óriási: a Földközi-tenger keleti medencéjében a U.S. Geological Survey becslése szerint nagyobb földgázkészlet van, mint az Egyesült Államokban. Mások mellett az ExxonMobil igen aktív a kitermelésben. Főnöke nagyon sokáig az a Rex Tillerson volt, aki az Egyesült Államok új külügyminisztere. Washington törekvése pedig nem más, mint Európa energia függőségének csökkentése Oroszországtól – hangsúlyozza a Bloomberg.
A mostani hideg tél jól megmutatja, hogy az orosz földgázszállításoknak meghatározóak az EU számára. Jelenleg a földgáz importjának a 37,5 százaléka Oroszországból érkezik. A második Norvégia 31,6 százalékkal. A Földközi-tenger keleti medencéjében kitermelt földgáz ezen a helyzeten drámai módon változtatna. Csak éppen ehhez össze kellene fogniuk az érintetteknek, hiszen a csőhálózat kiépítése dollármilliárdokba kerül. A leglogikusabb útvonal az lenne, ha az izraeli földgázmezőkről a vezeték Ciprusig tartana, és aztán innen ágazna el Görögország, illetve Törökország irányába.
Ezért olyan fontosak a két Ciprus újraegyesítéséről folyó tárgyalások. Egy olyan amerikai diplomata sürgölődik a török földgázügyekben, aki korábban az Egyesült Államok nagykövete volt Azerbajdzsánban. Matthew Byrza annak idején Nabucco ügyben tevékenykedett. Most a török Turcas Petrol nemzetközi igazgatója. Tárgyalópartnere Ankarában nem más, mint Erdogan elnök veje. Ő ugyanis hazája energiaügyi minisztere.
Törökország jelenleg Oroszországból importál földgázt, de szeretné csökkenteni a függést Moszkvától, amely évszázadok óta stratégiai vetélytárs a térségben. A földgáz diplomácia tehát nagyon fontos lehet valamennyi résztvevő számára – hangsúlyozza a Bloomberg. Izrael, Egyiptom, Törökország és Ciprus nagy pénzt nyerhet. Az Európai Unió csökkentheti a függését az orosz földgáztól. Ez az Egyesült Államok célja is, arról nem is beszélve, hogy az ExxonMobil nyakig benne van az üzletben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.