Gazdaság hvg.hu 2016. december. 29. 15:59

Ahol a szakszervezet akkor is felveteti a hómunkásokat, ha nincs hó

Hivatalosan már több mint három hete elkezdődött a síszezon a francia Alpokban, de csupán a pályák egyharmadán van hó.

És ezekre sem az égből hullottak a pelyhek, hanem hóágyúkkal próbálták pótolni az egyelőre hiába várt fehér áldást. Mindebből sok gazdasági és munkajogi probléma adódik. A szezonra 120 ezer idénymunkás foglalkoztatását irányozták elő azokban a franciaországi megyékben, amelyek gyakorlatilag a téli turizmusból élnek. De jelen pillanatban negyvenezer dolgozóval még nem kötötték meg az idei szerződést. Ez azért lenne fontos, mert csak a kontraktus hivatalos létrejöttével jár a dolgozóknak munkanélküli segély. Márpedig a dolgok jelenlegi állása szerint, legalábbis egy darabig, nem lesz munkája mind a 120 ezer embernek.

 Antoine Fatiga, a sípályákat üzemeltető dolgozók szakszervezeti titkára az érintett megyék prefektusaihoz fordult. Emlékeztette őket arra, hogy a több szezonra kötött kollektív keretmegállapodás értelmében akkor is meg kell kötni az adott idényre szóló szerződést, ha a hóhiány miatt csak kevés turista érkezik. A CGT-és szakszervezeti vezető szerint a prefektusoknak kötelezniük kell a sípályák és a szállodák üzemeltetőit a szerződések megkötésére. Hiába a karácsonyi szünet, csak a szálláshelyek hatvan százalékát foglalták le. Persze máskor is előfordult, hogy a karácsonyi újévi időszakban hóhiány volt. Tavaly is nehezen indult a szezon, de aztán csak megjött a hó és beindult a turizmus is. Tehát március végéig még minden jóra fordulhat-írja a Le Figaro.

 Most viszont csak a pályák 34 százalékán lehet síelni, a hóágyúknak köszönhetően. Az egyelőre hómentes üdülőhelyek más programokkal, például túrák szervezésével, siklóernyőzéssel és vaskos árengedménnyel próbálják a hegyekbe csábítani az otthon várakozó potenciális sízőket.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.