Ha Hillary Clinton nyer, akkor áradhat a dollár a feltörekvő piacokra. Ezt nyilatkozta Jeremy Lawson, a Standard Life Investments vezető elemzője a Bloomberg gazdasági hírügynökségnek. Rövid távon mindenütt zöldre váltanak a lámpák, ha a feltörekvő piacokra irányul a befektetés. Hosszabb távon aztán minden attól függ, hogy milyen politikát folytat majd a Clinton kormányzat.
De mi lesz, ha Donald Trump nyer? Sokan kereskedelmi háborútól félnek. Trump ugyanis a választási kampány során azt hirdette: vámot vetne ki az USA-ba érkező kínai export 45 százalékára. Ezen kívül ellenzi az ázsiai országokkal megkötött szabadkereskedelmi szerződést. Csakhogy Kína zsebében van az amerikai államkötvények hatalmas csomagja. Ha kereskedelmi háború kezdődik, akkor Peking bevetheti ezt a fegyvert. Ez pedig nehéz időket jósol az egész globális gazdaságnak.
De ez még csak a jövő. A brókereknek viszont most arról kell dönteniük, akárki győz, az ügyfelek pénze biztonságban legyen. Korábban szinte mindenki Hillary Clinton győzelmére számított, és ezért optimista volt, mert a jelenlegi trendek folytatását ígéri a demokrata jelölt. Trump azonban felzárkózott. Senki sem lehet biztos abban, hogy ki kerül a Fehér Házba.
Hova teszik a pénzüket az óvatos és ravasz brókerek?
Japán jent vásárolnak. Pedig Japán gazdaság évtizedek óta stagnál. A kilátások borúsak. Defláció van. A kamatok negatívak. A döntés hátterében az áll, hogy az elnökválasztás Amerikában a japán kapcsolatot befolyásolja a legkevésbé. A kínai jüant, a koreai vont vagy a malajziai ringgitet eladásra javasolják a Bloomberg által megkérdezett szakértők. Arra gondolnak, ha netán Trump győz, és csakugyan kereskedelmi háború kezdődik Ázsia és az USA között, akkor jobb a pénzt japán jenben tartani. Esetleg svájci frankban – írja a Reuters brit hírügynökség.
Az ázsiai feltörekvő országok számára létfontosságú az amerikai export. Ha Trump bekeményít, akkor az Kína vagy Dél Korea számára komoly dilemmát vet fel. Mihez kezdjenek az exportkapacitásokkal? A kínaiak már így is küszködnek azzal, hogy sokkal több acélt állíthatnak elő, mint amennyit a globális gazdaság igényel. Már Obama is azt mondta: ez az ő problémájuk. Ha Trump komolyan szigorít, akkor Pekingben át kell gondolni az egész gazdasági stratégiát. Az óvatos befektetők számára a megoldás tehát a japán jen, mely nem okozhat meglepetést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.