Gazdaság hvg.hu 2016. november. 03. 11:55

Börtön jár a kamatlábat rángató csaló bankároknak

Ezt hangsúlyozta az a New York-i ügyész, aki a manipulációt végrehajtó bankárcsoport ügyében a vádat képviselte. Londonban a rendszer kiagyalóját 14 éves börtönbüntetésre ítélték.

A holland Rabobank embere, Paul Thomson is részt vett a manipulációban, mely megrengette a bizalmat az egész globális pénzügyi rendszerben. Épp emiatt kell szigorú ítéletet hozni – közölte az ügyész. A vádlott elismerte a bűnösségét, de érthetően szeretné elkerülni a börtönt.

A Libor több ezermilliárd dolláros piac kamatlábát határozza meg

A londoni bankközi kamatlábhoz vannak kötve a jelzáloghitelek milliói éppúgy mint számtalan más pénzügyi művelet. Ha valaki ezt a kamatlábat manipulálja, akkor olyan csalást követ el, mely az egész globális pénzügyi rendszerre kihat. Márpedig Tom Hayes, a UBS és a Citigroup egykori embere épp erre tett sikeres kísérletet – írja a Bloomberg amerikai hírügynökség.

Rács mögé küldtek négy brókert Angliában

A londoni bankközi kamatokat manipulálták, éveket kaptak.

A nagy pénzügyi válság után sokan bírálták a bíróságokat, hogy mindig csak bankokat vagy pénzintézeteket ítéltek el, de sohasem vetették fel az egyéni felelősség kérdését. Sosem szabtak ki börtönbüntetést. A Libor ügyben ennek akartak és akarnak véget vetni.

De hiszen mindenki ezt csinálta!

 – állítják a vádlott ügyvédei. Az ügyészség csak nyilvánvalóan példát akar statuálni. Pedig a szóban forgó Rabobank-bróker már eléggé bűnhődik így is, hiszen elveszítette a munkáját. Valószínűleg már soha többet nem tud elhelyezkedni ezen a piacon. Az ügyészség New Yorkban tapintatosan figyelmeztet: a szóban forgó ügyben akár 30 éves börtönbüntetés is kiszabható. Természetesen ebben az ügyben senki sem gondol ilyen hosszú időre, de egy évnél hosszabb börtönbüntetésre számíthat az bankár, aki a társaival együtt sikeresen manipulálta a londoni bankközi kamatlábat, a Libort.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.