Gazdaság hvg.hu 2016. október. 16. 09:15

A Siemens mostantól belefújhat a magyar ventillátorba

A magyar kormány szerint nincs elég szél az országban ahhoz, hogy szélerőművekből nyerhessük a - gyakorlatilag ingyenes - szélenergiát. Amit elvileg, műszakilag engedélyeznének, afelett a műszaki, technológiai, energetikai és mérnöki fejlődés-fejlesztés épp most lépett át minden korábbinál magasabb szinten. Persze, hogy a német cég a hunyó: elkészítették a mérsékelt szélsebesség esetén is munkaképes rendszerüket.

Kielégítve a mérsékelt szélsebességek esetén alkalmazható szélturbinák iránti növekvő igényt, a Siemens bemutatta az IEC II osztályba sorolt telephelyekhez tervezett új szélturbina modelljét (SWT-3.6-130). A portfólió legújabb elemének, amelyet főként a közepes szélsebességű telephelyekhez konstruáltak a már bevált közvetlen hajtású technológia alapján, 3.6 megawatt a névleges teljesítménye. A közepes szélsebességen működő turbinák a maximális energiahozamot 130 méter átmérőjű rotort használva képesek elérni. A maximum 165 méter magasságban levő gondolához a turbina kialakítható csőszerű acéltornyokkal és hibrid tornyokkal is.

A tervek szerint a sorozatgyártás 2017 elején fog elkezdődni.

Üzent a szél a kormánynak - hátha megértik

A hivatalos magyar kormányzati energiapolitika szerint Magyarország felett nem fúj a szél. Nos, a valóságban éppen az van, hogy az egész EU arra jutott, hogy éppen ilyen erőművekből kell a legtöbbet építeni.

A német cég, mely világelsőnek számít a tengeri és a szárazföldi szélerőműgyártásban, és üzembe helyezésben is, 2014-ben vezette be a direkt hajtást, és a a vállalat mérnökei azóta fokozatosan megnövelték a generátor névleges teljesítményét - és így fokozták az energiatermelő kapacitást is. Világszerte körülbelül 1300 szárazföldi, közvetlen hajtású szélturbina üzemel, és a Siemens főként e technológiai megoldás tökéletesítésével emeli a hatsáfokot - és csökkenti az egységnyi megtermelt energiára jutó költséget.

A továbbfejlesztett alkotóelemek, mint például a gondola beépített hűtőrendszere, biztosítják a generátor és egyéb elektromos komponensek optimális hűtését. Az új SWT-3.6-130 turbina ráadásul a korábbiaknál több forgatónyomaték tartalékkal is rendelkezik.

Siemens

A rendszert nem is kellett teljesen átépíteni, hisz az elődjéhez hasonlóan az új egység is 63 méter hosszú B63 lapátokat használ. Ezek az aeroelasztikus módon kialakított lapátok korlátozzák a gondola és a torony statikus terhelését, mivel a lapát végei tompítják illetve elnyelik a szélterhelést. A DinoTail következő generációs kiegészítő megoldások segítik a 130 méteres rotor sebességének fenntartását, ugyanakkor szabályozzák a zajszintet. Ezeknek a fejlesztéseknek köszönhetően az új SWT-3.6-130 képes évente akár 17 gigawattóra energia mennyiség (AEP) megtermelésére is - 8,5 méter/szekundumos szélsebesség esetén.

"Az új SWT-3.6-130 versenyképes, világszínvonalat képviselő termék olyan szélturbinák esetén, melyeket arra terveztek, hogy maximális kimenő teljesítményt szolgáltassanak mérsékelt szélerősségű környezetekben" - jelentette ki Thomas Richterich, aki a szárazföldi üzletág vezérigazgatója a Siemens Wind Power and Renewables divízióján belül. Úgy véli, az új egységük hatásosan demonstrálja a moduláris platform koncepciónkban rejlő lehetőségeket, és utat nyit a további fejlesztésekhez is.

A magyarok és a szélfarmok: fújhatják

Nincs rá épeszű magyarázat, miért akarja ellehetetleníteni a szélerőműveket a magyar kormány. Hacsak az nem, hogy a baráti gyártók helyzetbe hozása a távlati cél.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.