Gazdaság hvg.hu 2016. október. 14. 11:33

Elárulná kérem, miből szerzett százezer fontnál drágább ingatlant Nagy-Britanniában?

Ezt a tapintatlan kérdést teszi fel az adóhatóság, illetve a nagy pénzügyi csalások hivatala, ha érvénybe lép az új törvény a gyanús eredetű pénzek kivizsgálásáról az Egyesült Királyságban.

Évente 100 milliárd font érkezik úgy brit földre, hogy annak eredete ugyancsak kérdéses. Ennek a hatalmas összegnek a nagy része ingatlanokban landol. Eddig erről csak a bulvárlapok írtak, de ezentúl a hatóságok is feltehetik a kérdést: miből tetszett megvásárolni ezt a szép ingatlant?! Ha a tulaj nem tudja hiteles papírokkal igazolni, hogy adózott jövedelemből vette a házat vagy lakást, akkor azt el is kobozhatják az új törvény szerint – írja a Guardian.


Nem lesz könnyű a nyomozás, hiszen 30 ezer offshore cégnek van ingatlana Nagy-Britanniában. Sok külföldi politikus vagy vállalkozó ugyanis ilyen módon akarja eltitkolni a pénz kétes eredetét. De van, aki saját nevére vásárol ingatlant Londonban, mint például Nigéria szenátusának elnöke, aki elvált, majd nőül vette a titkárnőjét. Ketten együtt szép ingatlant birtokolnak London elegáns negyedében. Amikor korrupcióellenes világkonferenciát tartottak Londonban a tavasszal, Cameron akkori kormányfő kijelentette: kevés Nigériánál korruptabb államot ismer a világon. A nigériai elnök erre azt mondta: tessék leleplezni a korrupciót és visszaadni Nigériának a pénzt! Az új törvény ezt teszi lehetővé.

Líbia esetében ugyanez a helyzet: Kadhafi egyik bizalmasa több millió fontos ingatlanalapot hozott létre Nagy-Britanniában. Ali Dabaiba ma bíróság előtt áll hazájában, mely várja vissza a pénzt. A Transparency International abban bízik: az új törvény ezt lehetővé is teszi majd. Van egy olyan aspektusa is a korrupció elleni harcnak, melyre nem gondolnánk azonnal: a terrorizmust is gyakran ilyen forrásokból fedezik. Erre mutatott rá az új törvény kapcsán Ben Wallace közbiztonsági miniszter. A törvény legkorábban jövő tavasszal léphet életbe. Addig még van idő lépni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.