A közoktatásban, valamint a felsőoktatásban tanulóknak október 31-éig ismét érvényesíttetniük kell az előző tanévben érvényesített diákigazolványukat, mert csak úgy vehetik igénybe kedvezményesen a budapesti közösségi közlekedést – hívta fel a figyelmet a BKK. Kicsit bonyolultak a szabályok, igyekeznek megmagyarázni azokat.
Az alap-, közép- és felsőfokú oktatásban résztvevők többféle kedvezményes BKK-bérletet válthatnak. A diákbérletesek 3450 forintos havi bérlete 63 százalékkal olcsóbb a 9500 forintos teljes árú havi bérletnél.
Tanulóbérletet csak matricával érvényesített diákigazolvánnyal vagy ideiglenes diákigazolványnak minősülő igazolással lehet használni. Az oktatási intézményban kiállított, ideiglenes diákigazolványnak minősülő igazolások a kiállítástól számított 60 napig érvényesek, szükség szerint tehát 60 naponta újat kell beszerezni. Más dokumentummal, például iskolalátogatási igazolással, hallgatóijogviszony-igazolással az utazási kedvezményeket nem lehet igénybe venni, fontos tehát időben gondoskodni a diákigazolványok érvényesítéséről – olvasható a BKK közleményében.
A vonatkozó kormányrendelet szerint egy adott tanévre vagy a második félévre érvényesített igazolás az adott naptári év októberi bérletének érvényességéig vehető igénybe.
A BKK bérletei nem naptári hónaphoz kötöttek, hanem tetszőleges kezdőnappal válthatók. Ennek alapján minden olyan havibérletet októberi bérletnek tekintenek, amelynek kezdőnapjaként októberi dátum van feltüntetve.
A havi bérletek a rajtuk jelölt utolsó teljes érvényességi napot követő napon hajnali 2 óráig használhatók. Vagyis például az október 31-ei kezdőnappal rendelkező havibérletre lejáratként november 30-a kerül feltüntetésre, de december 1-jén 02 óráig lehet velük utazni.
Ennek megfelelően a 2015/16-os tanév második félévére, azaz 2016. október 31-éig érvényesített diákigazolvánnyal a legkésőbb 2016. október 31-én kezdődő, bármilyen érvényességi idővel vásárolt tanuló bérlet legkésőbb 2016. december 1-jén hajnali 2 óráig használható fel utazásra. A korábban lejáró bérletek a rajtuk szereplő érvényességi idő végéig, a később lejáró bérletek, így az éves, negyedéves és szemeszterre szóló bérletek is csak a fenti időpontig használhatók.
A diákigazolványok azért is kell érvényesíteni, mert anélkül már nem használhatók tovább a hosszabb időre vásárolt, vagyis a negyedéves és éves bérletek sem – derül ki a BKK tájékoztatásából.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.