Gazdaság hvg.hu 2016. szeptember. 27. 07:32

Újabb uniós eljárás lebeg a kormány felett

Súlyos ügyben vizsgálódik az Európai Bizottság: a paksi üzemzavarban megsérült fűtőelemeket 2014 nyarán, az ukrajnai konfliktus idején vitték ki Oroszországba vasúton, ami komoly biztonsági kockázattal járt. Ráadásul a kiszállítás egy olyan dokumentum alapján történt, amelyet nem látott, így nem is írt alá az Euratom nemzetközi ügynökség.

A kötelezettségszegési eljárást megelőző pilot fázisban van egy újabb magyar vonatkozású ügy az Európai Bizottság előtt – értesült a keddi Népszabadság.

A lap úgy tudja, azért indulhat eljárás Magyarország ellen, mert az Orbán-kormány a 2003-as paksi üzemzavarban megsérült fűtőelemeket jogsértő módon szállíthatta ki Oroszországba.

A 2003-as üzemzavart elemző, fideszes vezetésű bizottság legerősebb megállapítása, hogy "nem volt kizárható a spontán láncreakció lehetősége". Amikor a reaktortartályt tisztították, a rosszul megtervezett technológia miatt megsérültek az atomerőmű üzemanyagát tartalmazó fűtőelemek, és gőzrobbanás következett be,

radioaktív sugárzás érte a környezetet, nukleáris baleset is történhetett volna.

Emlékezetes, a megsérült üzemanyag-kazettákat csak 2013-ra sikerült olyan állapotba hozni, hogy szállíthatóak legyenek, Jávor Benedek, a PM politikusa már 2014-ben jelezte, hogy gondok lehetnek az Oroszországba történő szállítással, mert akkoriban épp eszkalálódott az orosz-ukrán konfliktus, az orosz fél pedig nem rendelkezett olyan akkreditációval, amely az uniós előírásoknak megfelelt volna, így brüsszeli értelmezés szerint nem tudta megfelelően feldolgozni és elhelyezni a sugárzó hulladékot. Ennek ellenére a magyar kormány 2014 nyarán vonaton kijuttatta a hulladékot Ukrajnán keresztül Oroszországba, pedig

a részlegesen kiégett fűtőanyag fegyveresek kezébe kerülve vagy egy bombatámadás esetén tömegpusztító fegyverré válhatott volna.

Jávor az ügyben panasszal fordult az Európai Bizottsághoz, amely vizsgálatot is indított. A végül Majakba jutott fűtőelemekkel az a legsúlyosabb gond, hogy a vonatkozó szerződések szerint a kiszállítás célja az újrafeldolgozás és a végső elhelyezés volt, holott az uniós jog alapján a nukleáris hulladék tulajdonosa mindig az az ország, ahol a hulladék képződött. Ezt a felelősséget csak szigorú feltételekkel lehet egy harmadik félre átruházni.

A kormány 2010-ben állapodott meg Oroszországgal a hulladék elszállításáról, és a dokumentumon szerepel az Euratom ügynökség ellenjegyzése is. A szállítás előtt, 2013-ban módosították a szerződést, de erről már nem tájékoztatták az Euratomot, így a kiszállítás az ügynökség által nem ismert és alá nem írt, tehát érvénytelen szerződés alapján történt.

Az Európai Bizottság Jávorral közölte: a kötelezettségszegési eljárást megelőző vizsgálat zajlik az ügyben, és a magyar hatóságokkal intenzív párbeszédet folytatnak a szükséges információk megszerzése érdekében. Azt brüsszeli körökben senki nem vitatja, hogy a kormány a kiszállítással uniós jogot sértett, a magyar kormánnyal leginkább arról vitáznak, hogy mi legyen a jogsértés következménye. Magyarország eközben ugyanis éppen atomerőművet készül építeni.

A 2003-ban ellenzékben lévő Fidesz lelkesen bekapcsolódott a hazai vizsgálatba, ám az arról készült jelentés elfogadását megakadályozta. A paksi atomerőmű és a tisztítást végző cég közötti szerződést azóta sem hozták nyilvánosságra. 2010 után az Orbán-kormány többször megakadályozta, hogy a felelősséggel és kártérítéssel kapcsolatos adatok megismerhetőek legyenek. A sérült reaktor leállítása és a kárelhárítás miatt az atomerőműnek több tízmilliárdos vesztesége lett, de a pontos összeg máig nem ismert.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.