Nem lehet tudni, hány embert érint a tömeges leépítés.
Három lépcsőben szűnik meg csaknem félszáz háttérintézmény, a szervezetek legnagyobb csoportjának sorsát elrendező törvényjavaslat napokon belül a parlament elé kerül – nyilatkozta a Magyar Idők című lapnak a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára. Kovács Zoltán elmondta: a hatósági teendők legnagyobb részben a megyei kormányhivatalokhoz kerülnek át, a stratégiai kérdések eldöntésének és a jogszabályalkotásnak a feladatát pedig a szakminisztériumok kapják meg. A tárcák a mindennapos, hatósági döntések meghozatalában ezentúl gyakorlatilag nem vesznek részt.
A lap kérdésére, hogy mi lesz azokkal az alkalmazottakkal, akik az érintett intézményeknél dolgoznak, az államtitkár azt mondta: legtöbbjük a kormányhivatalokhoz kerül át, s a jövőben is ugyanazt a munkát végzi, amit eddig. Ugyanakkor nem lehet megbecsülni azoknak a számát, akik az intézményösszevonások és megszüntetések miatt kényszerűségből hagyják el a közszférát.
"Azt ugyanakkor tudni kell, hogy a magyar államapparátus nagyobb a kelleténél, s uniós összevetésben sem állunk ez ügyben jól. Másrészt idehaza munkaerőhiány alakult ki, az államigazgatásból távozó szakemberek számottevő része így gyorsan megtalálhatja a számítását a magánszférában, és ebben segítséget is kívánunk nyújtani" – állította Kovács Zoltán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.