Gazdaság hvg.hu 2016. augusztus. 21. 07:30

Nem bír leszokni a cigiről? Van, ahol fizetnek érte

A dohányzásról való leszokás különös módját próbálta ki egy svájci kutatócsoport. A genfi egyetem szakértői 800 dohányost választottak ki, akiknek az évi jövedelme nem haladja meg az 50 ezer svájci frankot.

Azért szabták meg így a jövedelmi határt, mert a havi kb. 4170 frank Svájcban alacsony keresetnek számít. A cigivel való „szakítópróba” hat hónapos volt. Az első dohányzásmentes hét után 100 frankot kaptak a delikvensek, aztán egyre hosszabb periódus után egyre nagyobb összeget. Aki végigcsinálta a fél évet cigi nélkül, 1500 frankkal gazdagodott.

Közben persze rendszeresen ellenőrizték az alanyokat olyan biokémiai módszerekkel, amelyek egyetlen stikában elszívott cigi utóhatásait is kimutatták. Semmilyen gyógyszert vagy különleges táplálkozási adalékot nem használtak, az egyetlen motiváló tényező a pénz volt. Ez az ösztönzés a részvevők felénél, egész pontosan 45 százalékuknál a cigi teljes mellőzését eredményezte. Egy évvel a kísérlet után újra megvizsgálták az alanyokat, de csak a részvevők húsz százaléka, tehát 160 személy szakított végleg a dohányzással, a többiek visszaszoktak.

A kutatók ennek ellenére sem elégedetlenek. Úgy vélik, az anyagi motiváció az alacsony jövedelmű dohányosoknál hatásos lehet. De önmagában kevés, tehát a kísérleteket folytatni kell. Egyébként nem Svájcban próbálkoztak először ezzel a módszerrel. Korábban Skóciában és az Egyesült Államokban is kipróbálták, jelenleg pedig Franciaországban zajlik egy hasonló kísérlet - olvasható a Le Figaro című párizsi lapban.

Borzalmas képekkel üzennek a magyar bagósoknak

Elrettentő fotókkal, szöveges figyelmeztetésekkel találkoznak a magyar dohányosok a jövőben a cigarettásdobozokon. Az üzenet célja egyértelműen a figyelmeztetés, valamint a leszokás támogatása.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.