Kevesebb pénzt küldtek haza a kivándorolt vagy átmenetileg külföldön dolgozó magyarok tavaly, mint egy évvel korábban a Világbank adatai szerint – írja a pénteki Világgazdaság.
A Világbank előzetes adatai szerint 4200 millió dollárt tett ki az az összeg, amelyet a kivándorolt vagy átmenetileg külföldön dolgozó magyarok megkerestek és hazaküldtek 2015-ben, jobbára feltelhetően az itthon maradt családtagjaiknak vagy korábban felvett hiteleik törlesztésére.
Ez több mint 450 millió dolláros visszaesés a 2014-es 4650 millió dollárhoz képest, ami történelmi rekordot jelentett. Utoljára a világgazdasági válság kitörésekor volt példa arra, hogy a külföldön dolgozó magyarok jövedelme csökkent volna, ez azonban nem meglepő, hiszen 2008–2009-ben a munkanélküliség növekedése és a jövedelmek csökkenése volt jellemző világszerte. Most azonban nem erről lehet szó – olvasható a cikkben.
Nem Magyarország ugyanis az egyetlen, ahol a Világbank a hazautalások csökkentést mérte. Az erősödő kivándorlással sújtott fejlődő országokban sem volt erős emelkedés.
Emellett a forint gyengülése a magyarországi hazautalásokat is csökkenthette. Ha a forint nem értékelődött volna le, akkor feltehetően a dollárban kifejezett hazautalás sem esett volna vissza.
A hazai hazautalás csökkenése mögött egy másik tendencia is feltételezhető: egyre többen lehetnek ugyanis azok, akik teljesen felszámolják magyarországi lakhelyüket, és a teljes család külföldre költözik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.