Gazdaság hvg.hu 2016. augusztus. 19. 10:28

Szent tehénnek látszik a Rogán környezetében felbukkanó offshore-gyanús cég

A rendőrség egyelőre nem árulja el, hogy az offshore-nyomozás érinti-e a tanúsítással foglalkozó Hunguard Kft.-t – írja a Népszabadság.

Orbán Viktor április 8-i rádióinterjújában mondta a tavasszal kipattant offshore-botránnyal kapcsolatban, hogy annak magyar szálai szerinte „inkább bankárokhoz köthetők”, és „van probléma, amit fel kell deríteni”. Jelezte: kéri majd a belügy-, az adóügyekért, valamint a titkosszolgálatokért felelős minisztereket, hogy egyenként kövessék végig a magyar szálakat, mert fel kell deríteni, kik állnak azok mögött.

A miniszterelnök az interjúban úgy vélte, hogy a miniszterei, párttársai esetleges érintettségéről szóló kérdésnek nincs értelme, mert vagyonbevallást kell készíteniük, és törvénysértést követnének el, ha abban nem tüntetnék fel az összes érdekeltségüket.

Orbán Viktor pár nappal később a parlamentben jelentette be, hogy a rendőrségen és a NAV-nál is nyomozócsoportok alakulnak az offshore-ügy magyar szálainak kibogozására.

A Magyar Idők írt először arról, konkrét nevek nélkül, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda kutatómunkája már körülbelül 900 cégre terjed ki. A Népszabadság szerint az eddig nyilvánosságra került információk ráillenek a Hunguard Kft.-re, amelynek hatalmasat ugrott a bevétele és a nyeresége is. A tanúsítással foglalkozó társaság szekerét az is megtolhatta, hogy az elmúlt években a kormánypártok olyan jogszabályokat hoztak, amelyek köteleztek egyes ágazatokat arra, hogy sok pénzt fizessenek tanúsításért a Hunguardhoz hasonló cégeknek.

A Hunguard nyereségéből idén már egy új többségi tulajdonos, a máltai Javelin fölözött le több százmilliót. A lap saját kutatásaira hivatkozva azt írja: a Javelin offshore-szerű tulajdonosi hálója végén a pénzért névleges tulajdonlást vállaló Kinanis-csoport áll. Ez a társaság és annak egyik vezetője, Christos P. Kinanis ugyanakkor szerepel az interneten közzétett Panama-iratokban.

A Hunguard és a magyar állam kapcsolata változatosan értelmezhető – fogalmaznak a cikkben. Rogán Antal kabinetügyi miniszter még fideszes frakcióvezetői megbízatása idején egy bizonytalan hasznosságú közös tanulmányt jelentett be a Hunguard kistulajdonosaival. A Hunguard ügyvédi irodája többször feltűnt már Rogán Antal háza táján. A cég másik ügyvezetője, Szűcs Ákos pedig korábban együtt dolgozott Habony Árpád miniszterelnöki főtanácsadóval.

"A munka befejezése nem prognosztizálható"

A Népszabadság felveti, hogy sok a rejtély a Hunguard körül, így elvileg ezt a céget is érinthetné az offshore-nyomozás.

Megkeresték az ügyben az Országos Rendőr-főkapitányságot, ahonnan azt válaszolták: az országos rendőrfőkapitány a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodánál nyomozócsoportot állított fel az offshore-ügyek magyarországi szálainak felderítésére. Több mint ezer offsore céget vizsgáltak már meg. A folyamatos értékelő-elemző munka kiterjed a sajtóban megjelent információkra is – tették hozzá.

A válaszban Hunguardot nem említették.

Arra a kérdésre, hogy a nyomozás mikor érhet véget, az a válasz érkezett: "az értékelő-elemző munka befejezése nem prognosztizálható".

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.