A riói lehet az első olyan olimpia, amelynek pozitív hatásait nem elsősorban gazdasági-pénzügyi vonalon, hanem politikai hozamában is lehet majd mérni – mondja a New York-i Atlantic Council vezető brazil kutatója, Andrea Murta.
A brazil átlagemberek tízmilliói szemszögéből az olimpia haszna az, hogy a világ az országban dúló rendkívüli korrupcióra, a politikai hatalmasok visszaéléseire, a környezetszennyezésre, a „világcsúcstartó” riói bűnözésre figyel. Ennek köszönhetően reális lehetőséghez jutottak a hatalomtól független bírák, ügyészek, újságírók, hogy a felelősöket ténylegesen megbüntessék, az ország általános légköre javuljon.
Andrea Murta éppen ezért nevezi egyedinek a riói olimpiát az Alapblog-nak adott interjúban. Mint mondta, nem az olimpiának lesz köszönhető, ha idén nem zsugorodik tovább a gazdaság teljesítménye, hanem annak, hogy megint valamelyest növekszik a brazil export. Mindenekelőtt Kínába, amely a brazil gazdaság számára fontos acéltermékek legnagyobb felvevő piaca. Eközben – nem jelentősen ugyan –, de drágulni kezdett a világpiacon a kávé, a kakaó, a szójabab, tehát azok az agrártermékek, amelyekben élvonalbeli exportőrök a brazilok. A brazil áru- és részvénytőzsdék utóbbi időben tapasztalt pezsgése csak kisebb részben hozható az olimpiai „lázzal” összefüggésbe, az valójában sokkal inkább a globális tőzsdeboom tükröződése.
Rosszabbra számítottak
Egyelőre azt észlelni, hogy nem romlott tovább a közvélemény hangulata, ami önmagában véve – bármennyire furcsán hangzik is ez így – mégiscsak nagy eredmény. Ugyanis még nagyobb káoszra, a játékok botrányba fulladására számított a brazilok többsége az előzmények ismeretében. Gondoljunk bele, micsoda abszurdumok közepette zajlottak az olimpiai előkészületek! A két mögöttünk tudott esztendőben összesen 9 százalékkal esett az egy főre jutó GDP. Ekkora mértékű recesszió száz év alatt nem sújtotta az országot. Rio de Janeiróban négyszer annyi gyilkosság történt tavaly, mint New Yorkban, – évtizedekkel ezelőtt – a legválságosabb, legrosszabb években. S mindezt megfejelte a minden idők legnagyobb brazil korrupciós botránya: a „politikai osztály”– jobboldaliak és baloldaliak egyaránt – éppen a példátlanul súlyos recesszió közepette lopott ki dollár milliárdokat a közvagyonból. Mindehhez viszonyítva a dolgok egészen kiválóan mennek egyelőre az olimpián, a brazilokat büszkeséggel töltötte el a megnyitó ünnepség gördülékenysége.
Vizet és lámpát ígértek a magyar olimpikonoknak Rióban
Nem folyt víz a csapból, hiányzott a lámpa - ilyen hibákat tapasztaltak a szálláson a magyar olimpiai küldöttség már Brazíliában lévő tagjai. Egy delegáció már Rióban van, több sportoló, köztük Hosszú Katinka csütörtökön indult el Budapestről. A Magyar Olimpiai Bizottság szóvivője arra számít: mire megérkeznek, minden rendben lesz, mert a szervezők gőzerővel dolgoznak, hogy kijavítsák a hibákat - hangzott el a csütörtöki RTL Híradóban.
Gazdagok metrója, szegények haszna
Rióban az egyedüli érdemi infrastrukturális beruházás, amit az olimpia segített elő, egy új metróvonal megépítése volt. Annak közvetlen és tartós haszonélvezői a város jómódú polgárai, merthogy a sportlétesítményeket ez a vonal egy kimondottan gazdagok lakta negyeddel köti össze. A metróvonal megépülése révén lényegében a gazdagok lettek még gazdagabbak, mert a vonal mentén elterülő jobb negyedekben fekvő ingatlanok értéke még feljebb ment. Mit nyernek az átlagemberek? Azt, hogy a világ figyelmének köszönhetően tisztul a közélet. Elvégre Brazília mégiscsak működő demokrácia.
Egy rentábilis olimpia akkora csoda, mint a Leicester bajnoksága
Napokon belül indul a riói olimpia, és még mindig az előkészületek hiányosságaitól illetve a zikavírustól való félelemtől zeng a világsajtó. Pedig ez a kaland egyáltalán nem így indult. Amikor Rio de Janeiro 2009-ben elnyerte a rendezés jogát (Madridot, Tokiót és Chicagót verve), az ország gazdasága még sokkal jobb állapotban volt, és úgy tűnt, hogy a politikai stabilitás akár hosszabb távon is fenntartható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.