Gazdaság MTI / hvg.hu 2016. július. 19. 13:47

Korrupció: Megelőzni hatékonyabb, mint elfojtani

A megelőzésre, az oktatásra és a tudatosításra helyezi a hangsúlyt a következő négy évre szóló új román korrupcióellenes stratégia, amelyet társadalmi vitára bocsátott a bukaresti kormány.

A román miniszterelnök a stratégiáról szervezett konferencián elmondta: a közönnyel társuló korrupció ölni képes. Példaként az egészségügyi rendszert említette, utalva a hamisított kórházi fertőtlenítőszerek botrányára. Az oktatásban is küzdeni kell a korrupció visszaszorításáért, de nem elegendőek az állami intézmények intézkedései, a lakosság hozzáállásának is változnia kell. Az orvosoknak adott hálapénzt hozta például, megjegyezve, hogy a kis és a nagy korrupciós ügyek egyaránt gyengítik a román államot.


Enyém, tiéd, miénk

Úgy vélte, negyed évszázaddal a rendszerváltozás után a román társadalomban még mindig sokan megkülönböztetik a magán- és a közvagyont, és úgy gondolják, hogy a közvagyonba könyökig nyúlhatnak bele, mert az iránt nem tartoznak felelősséggel. Amíg létezik ez a mentalitás, a kormány számos intézkedést hozhat a korrupció visszaszorításáért, de azok eredménytelenek maradnak - mondta Ciolos.


A kormányfő reményei szerint az új stratégia hozzájárul ahhoz, hogy Brüsszel mielőbb megszüntesse a román igazságszolgáltatás figyelését, amit 2007 óta, Románia EU-csatlakozása óta tesz. Rámutatott: a román társadalomnak el kell jutnia oda, hogy maga is vállalja a korrupció elleni küzdelem kötelezettségét, és ne csak külföldi unszolásra tegyen eleget ennek a feladatnak.

Drága harc

Raluca Pruna igazságügyi miniszter is úgy vélte, hogy az állam kényszerítő intézkedései nem elegendőek a jelenség visszaszorításához.   Közölte, hogy a stratégia intézkedéseinek gyakorlatba ültetése mintegy százmillió euróba kerül. A kormány a társadalmi vita lebonyolítása után várhatóan augusztus első felében elfogadja a dokumentumot, majd valamennyi állami intézménynek ki kell dolgoznia a saját intézkedéscsomagját, amellyel hozzájárul a stratégia megvalósításához.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.