Az nem volt kérdéses, hogy az európai importra építő brit kereskedelmi vállalatok jelentős része kénytelen lesz saját áraiban érvényesíteni a font árfolyamának 10 százalékos gyengülését az euróval szemben. A kérdés inkább az volt, hogy melyik szektor lép elsőként.
A szőnyegek és más padlóburkoló anyagok kereskedelmével foglalkozó cégek forgalmi adatai ritkán kerülnek a vezető gazdasági lapok címoldalára. A Brexit azonban sok más mellett ezt a szabályt is felülírta. A Bloomberg amerikai gazdasági hírügynökség beszámolója szerint elsőként a Headlam nevű brit cég jelentette be, hogy a font árfolyamának zuhanása miatt drágábban szerzi be az általa forgalmazott termékeket a holland és a belga gyártóktól, így kénytelen árat emelni. Az emelés mértéke hat százalékos lesz, vagyis annyi, ami fedezi a megnövekedett beszerzési költségeket.
Piaci elemzők a kereslet visszaesését valószínűsítették az ágazatban a Brexit hatása miatt. Bejött, amit jósoltak. A kérdés most az, hogy melyik szektor lesz a következő. Korábban két számítógépgyártó, a Lenovo és a Dell jelezte, hogy várhatóan 10 százalékkal növeli árait a brit piacon.
Van, akinek olcsóbb lesz
Az érem másik oldala, hogy azok a nemzetközi cégek, amelyek fontért vásárolnak Nagy-Britanniában, most jobban járnak. Az Asos divatcég tavalyi bevételeinek több mint a fele (57 százaléka) a szigetországon kívülről érkezett, és ez az arány tovább nőhet, tekintettel arra, hogy termékei olcsóbbak lettek az euróban vagy dollárban fizető megrendelők számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.