Nem vizsgálta Magyarország adósosztályzatát a Moody's
Akik várták, mit mond a hitelminősítő az ország adósbesorolásáról, csalódtak.
Nem vizsgálta Magyarország államadós-besorolását a Moody's Investors Service, így nem is jelentett be osztályzatmódosítást a péntek éjszakára kitűzött időpontban. A Moody's listáján Magyarország szuverén adósosztályzata így továbbra is "Ba1", felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással. A cég által érvényben tartott magyar besorolás egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású kategória alsó szélétől.
A nemzetközi hitelminősítő az Európai Unió előírásainak megfelelően - a többi hitelminősítőhöz hasonlóan - előre összeállította az európai szuverén adósbesorolások áttekintésének idei menetrendjét, és a magyar szuverén osztályzat idei második potenciális felülvizsgálati időpontját péntekre tűzte ki, azonban péntek éjjel Londonban közölte, hogy most nem frissítette a magyar államadós-besorolást.
A Moody's idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország először március 4-én szerepelt - a cég akkor sem hajtott végre módosításokat -, legközelebb pedig november 4-én kerül sorra.
Márciusban is ejtettek minket
Márciusban – vagyis menetrend szerint az első idei értékeléskor – egyszerűen eltekintett a magyar gazdaság minősítésétől a Moody’s. Pedig előtte mindenki arra számított, hogy az első hitelminősítő lehet a három nagy közül, amelyik a bóvliból a befektetésre ajánlott kategóriába emeli vissza a magyar szuverén államadósságot, a Fitch Ratings azonban pár hete beelőzött. (Mellesleg 2011 novemberében a Moody’s elsőként rontotta le a bóvliba, vagyis a befektetésre nem ajánlott szintre a magyar adósságot.) A Moody's lépése azért lett volna fontos, mert a Fitch Ratings korábbi kedvező döntése még nem elég. Az óvatos befektetési alapok, pénzintézetek szabályzata szerint ugyanis csak abban az esetben tarthatnak a portfoliójukban papírokat, ha azokat a háromból legalább két hitelminősítő befektetésre ajánlja. A kedvezőbb besorolás 40-60 milliárd forinttal csökkenthetné az államadósság finanszírozási költségét, a jobb kamatok miatt - mondta korábban Varga Mihály.
Az egyelőre nem derült ki, miért ejtette a Moody's a magyar adósbesorolást, a harmadik nagy hitelminősítő, a Standard and Poors viszont azért vár ki, mert még mindig kiszámíthatatlannak tartja a gazdaságpolitikát. A bankadó tavaly beígért és meg is lépett csökkentése ugyan jó pontnak számított, ám az általános értékelés nem ennyire kedvező. A másik fontos kifogás az, hogy az államadósság szintje az ország fejlettségéhez képest még mindig magas, és azt is gyakorta említik, hogy csökkent ugyan a magyar gazdaság sebezhetősége – például a devizaadósság csökkenésének köszönhetően –, ám még mindig sérülékenynek számít.
Van még egy fontos tényező: a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service egyelőre a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó – "BB plusz", illetve "Ba1" – besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.