A régióban a lengyelek szinte mindenben a legolcsóbbak, de Magyarországon sok termék ára van jóval az uniós átlag alatt, egyedül az olajok és a zsírok számítanak drágának nálunk. Az EU legdrágább országa nem meglepő módon Dánia – derül ki az Eurostat adataiból. A legnagyobb eltérések a dohányáruk piacán vannak Európában.
A napokban tette közzé az Eurostat a 2015-ös árszínvonalról szóló friss statisztikáját, amely az egyes termékcsoportok esetében tartalmazza azt, hogy egy-egy országban az EU átlagához képest hogyan alakultak tavaly az árak.
Az élelmiszerek Dániában a legdrágábbak: ott az EU-átlag 145 százalékát kell fizetni, miközben Lengyelországban mindössze 63 százalék ez az arány. A legnagyobb eltérések azonban nem az élelmiszerek, hanem a dohányáruk piacán vannak, ahol a bolgár árak mindössze az uniós átlag felét teszik ki, az Egyesült Királyságban viszont több mint kétszerese az átlagnak az ár.
Itthon az élelmiszerekért és alkoholmentes italokért az EU-átlag 79 százalékát kell fizetni. Ennél olcsóbb csak a már említett Lengyelország (63%), Románia (64%), Bulgária (70%) és Litvánia (78%).
A kenyér ára itthon az uniós átlag 72 százaléka, aminél csak a román, a lengyel és a bolgár adat alacsonyabb. Ez egyébként jelentősen megváltozhat jövő januártól, hiszen akkortól csökken majd a kenyér áfája – írja az adatok alapján a Portfolió.
A hús szintén a hatodik legolcsóbb nálunk, az EU-átlag 71 százalékába került tavaly, a hal viszont 89 százalékba. A tejtermékek és a tojás eközben csak a lengyeleknél, a cseheknél és a litvánoknál olcsóbb, mint nálunk, míg a zöldségekért és a gyümölcsökért az EU-átlag háromnegyedét kellett fizetnünk.
Az alkoholos italok terén Magyarország a harmadik legolcsóbb volt 2015-ben az EU-ban, csak Romániában és Bulgáriában alacsonyabbak az árak. Érdekesség, hogy a lengyeleknél miközben az élelmiszer egész Európában a legolcsóbb, az alkoholért az uniós átlag 85 százalékát kell fizetni, aminél még Spanyolország és Németország is olcsóbb.
A dohánytermékekért a sorozatos emelések ellenére is csak az uniós átlag 60 százalékát kell fizetni itthon. Ez azt jelenti, hogy itthon nagyjából ezer forint körül van egy átlagos doboz cigi, Európában 1600-1700 forint az ár, az Egyesült Királyságban pedig akár 3500 forintnak megfelelő összegű is lehet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.