Milliók tűnhetnek el Magyarországról, áll egyebek mellett a Merrill Lynch elemzésében.
A világ népességének alakulásáról szóló demográfiai kivetítést a Portfólió közölte. Pontokba szedtük a legsúlyosabb állításokat:
A világ népessége:
- A globális várható élettartam 77,1 évre nőhet a jelenlegi 70 évről. Ezzel párhuzamosan az, aki a 60. életévét megéli, nagy valószínűséggel a 80. életévét is betöltheti majd.
- A világ népességének 12,3%-a 60 éves vagy még annál is idősebb. 2050-re a számuk megduplázódik. Négy emberből egy 60 év vagy afeletti korú lesz.
- Már 2020 előtt a 65 év fölöttiek száma meghaladja majd az 5 év alattiak számát. 2050-re az afrikai régión kívül mindenütt a világban a termékenységi ráta 1,7 és 2 közé esik majd – vagyis a reprodukciós mérték alá csökken.
- Világviszonylatban jelenleg körülbelül 8 aktív korú (18-64 éves) tart el egy 65 év fölöttit, 2050-ben várhatóan négynek kell eltartania egyet.
- Európában a bevándorlók száma 2040 és 2060 között 1-1,4 milliót tehet ki éves átlagban, vagyis a teljes európai népesség 0,2%-át fedheti le. Az IMF becslései szerint a fejlett gazdaságok elöregedésének kompenzálásához azonban már most is 8-szoros növekedésre lenne szükség a bevándorlók számában.
Magyarország:
- 2015-ban Magyarország a világ 22. legidősebb országa volt: ekkor körülbelül 18%-ot tett ki a népességen belül a 65 éves vagy idősebb felnőttek aránya. Ez 2050-re már majdnem 30% lehet.
- 2050-re 1,4 millióval lehetünk kevesebben, a csökkenés a becsült népességszám 14 százaléka.
- Magyarországon 2020 és 2060 között közel 20 százalékkal csökkenhet a munkaerő-kínálat a 20-64 évesek között.
A Merrill Lynch kivetítése az aktuális helyzetből indul ki azzal a feltételezéssel, hogy a szabályozók nem változnak. Bár az Orbán-kormány nem a bevándorlással, hanem "biológiailag szeretné megváltoztatni a tendenciákat", a természetes reprodukciós képesség esetleges javítása demográfusok szerint nem lesz elegendő, különféle szakpolitikákkal kellene több területen beavatkozni, hogy több gyerek szülessen és kevesebben is haljanak meg.
Mint ahogy Kapitány Balázs népességkutató a hvg.hu-nak korábban elmondta, a 2010-es népesség-előreszámítás még arra jutott, hogy a magyar népesség 2050-re 8,9 millió főre csökkenhet, azóta úgy tűnik, az elvándorlás miatt ez még alacsonyabb szám lehet. Vagyis könnyen bejöhet az 1,4 milliós népességfogyás. Noha a kormány a csokot is demografiai csodafegyverként adja el, a megszületendő gyermekek számának a növelése nem a legfontosabb dimenziója az intézkedésnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.