Zimbabwében akkora a szárazság és a pénzéhség, hogy kedden állami döntés született: a vadrezervátumok, állami parkok állatai mind-mind eladók. Az is egy érv, hogy így legalább esélyük van az állatoknak arra, hogy életben maradjanak.
A Reuters jelentése szerint a dél-afrikai Zimbabwében akkora a szárazság, hogy döntés született arról: eladnák az állami felügyelet alatt álló vadrezervátumok vadállatállományát. A dél-afrikai országban működő nemzeti parkokban hatalmas elefánt, oroszlán, orrszarvú, leopárd és bivaly popukáció él, de több régióban is akkora a szárazság, hogy az ország vezetése az itt élő több mint 4 millió zimbabwei lakó sem igen képes ellátni - pláne, mert olyan területek is támogatásra szorulnak, amelyek eredetileg az ország éléstáraként működnek, és jelentős kukorica és dohányexport (volna) a feladatuk.
A vadállatok eladásától azt remélik, hogy néhányuk legalább új otthonra találva megmenekülhet a pusztító szárazság és várható elhullás elől. Emellett azonban érv az si, hogy az ország súlyos eladósodásán is enyhíteni tudna egy efféle gazdasági manőver. Az 1980 óta hatalmon lévő, diktatórikus rendszert kiépítő Mugabe alatt (aki elmúlt már 90 éves, leépülőben lévő rákos beteg - és a már zajló utódlási harc további áldozatokat is szed) az ország gazdaságilag tönkrement. Bő másfél évtizede a külföldi adományozók egyszerűen elkerülik az országot. Ennél fogva a vadálatexporttól annak lehetőségét várják, hogy az képes lehet enyhíteni a Zimbabwére nehezedő pénzügyi nyomást is.
A modell egyébként tavaly "letudta" a tesztüzemét, amikor 60 elefántot exportált a világ számos országába; mintegy felét abba a Kínába, mely egyébként is komoyl befolyást szerzett Zimbabwében azzal, hogy elengedte az ország tartozását - némi gazdasági, főként nyersanyaglelőhely és kutatási engedély fejében. Azonban a vadállatokkal való globális kereskedelmnek ezzel együtt is megvannak a maga mennyiségi és egyéb korlátai. Akkor is, ha az tényleg igaz, hogy az ország nyugati részén lévő, legnagyobb méretű nemzeti parkban (Hwange Nemzeti Park) több mint négyszer annyi elefánt él, mint amennyiről a hivatalos nyilvántartás tud.
Sőt: éppen ez a régió az, ahol várhatóan tovább romlik majd az amúgy is kritikus vízhiány, mivel itt nincsenek folyók, és a földalatti kutak működtetésére sincs már az országnak kellő forrása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.