A tejtermelők azért hajtották végig fél Budapesten az állatokat, mert a tejfelvásárlási árak még az uniós és magyar támogatásokkal együtt sem fedezik a költségeket, és az importdömping letöri az árakat. Petíciót vittek a Nébih elnökének, aki azt mondta, hogy több ellenőrzést is indítottak az ágazat védelme érdekében.
A gazdák platós kocsikkal érkeztek Budapestre, ezeken hozták a teheneket. Összesen 5 tehén gyűlt össze, őket letisztogatták a gyülekezőnél.
A demonstráció 9 óra 30-kor kezdődött a III. kerületi Bécsi úton, az Országos Kereskedelmi Szövetség székházánál, ahol a gazdák petíciót adtak át az OKSZ főtitkárának, majd a tehenekkel együtt megindultak a Bécsi úton. Tudósítónk szerint a teheneket ahol tudják, a járdán hajtják, a villamosok járnak a Bécsi úton, a demonstrálók igyekeznek nem megzavarni a közlekedést, de egy kis dugó azért kialakult.
A tüntetők a II. kerületi Keleti Károly utcába vonultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) épületéhez. Itt átadtak egy petíciót és egy "I love Nébih" feliratú táblát a Nébih elnökének. A tehenek ettek egy kis útra kiszórt szénát és vizet is kaptak, majd indultak tovább. Sok járókelő várja a teheneket az út mentén, többen megsimogatták az állatokat és szelfiztek is velük.
Ezután az V. kerületbe hajtották a jószágokat a Széchenyi utcába, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) székházához, ahol szintén petíciót adtak át.
A tejtermelők azért tüntetnek, mert szerintük az unió és a magyar állam által nyújtott támogatások nem elegendőek, illetve nem fejtik ki a kívánt hatást – közölte korábban a demonstrációs bizottság, amely aTej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácson belül alakult meg. A támogatások ellenére ugyanis a Magyarországon a nyerstej-árak tovább csökkentek, most kilogrammonként 55-72 forint között vannak; a tej önköltsége pedig 95-105 forint közötti, azaz a felvásárlási árak nem fedezik a költségeket.
A demonstráció közvetlenül nem a kormány ellen irányul, hanem az árletörő hatású importdömping és a tisztességtelen kereskedői magartás ellen. Az állattartók azt sürgetik, hogy a hatóságok lépjenek fel erélyesebben a tejpiaci áfacsalókkal és élelmiszerhamisítókkal szemben, a kereskedők pedig csak tisztességes gazdasági szereplőktől vásároljanak tejtermékeket – írta az agrarszektor.hu.
A agrártárca közleményében azt írta, haladéktalanul egyeztetéseket kezdeményez a Nemzetgazdasági Minisztériummal, a NAV-val és a Nébih-hel „az élelmiszerhamisítók és az áfacsalók kiszűrésére, valamint megtalálására” – idézte fel a portál.
A demonstrációval kapcsolatban Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese azt közölte, a Fidesz-kormány által magasan tartott áfa teszi lehetővé, hogy az áfacsalóknak és élelmiszerhamisítóknak megéri trükközni, ezért a tejtermelőket a Fidesz-kormány teszi tönkre. Mint közölte, a kormány elvette az 1200 hektár fölötti földterületek területalapú támogatását, amelyre a tejtermelés 80 százaléka épül. Emiatt kerül 40 ezer ember utcára és fogy el lassan a hazai szarvasmarha-állomány. Az MSZP-s képviselő ezért azt javasolja, hogy a pedagógusokhoz hasonlóan egységesen álljanak ki a tejtermelők is. A párt emellett 5 százalékra csökkentené az alapvető élelmiszerek - köztük a tej - áfáját.
Razziákat indított a Nébih
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke hétfőn átvette a Nébih székházában a tejtermelők petícióját. Oravecz Márton azt mondta, hogy haladéktalanul elrendelte a mai naptól az ágazat komplex, fokozott ellenőrzését. Emellett a magyar tejágazat helyzetéről, a tejtermelők legsúlyosabb problémáiról és a hatósági támogatás megerősítéséről egyeztetett a termelőkkel.
Oravecz Márton azt ígérte, hogy a NÉBIH minden rendelkezésére álló jogi eszközzel fellép a tisztességtelen előállítókkal és forgalmazókkal szemben. A hivatal munkatársai reggel óta végzik a vizsgálatokat az ország több pontján. A hatóság szakemberei többek között a beszerzési ár alatti értékesítést vizsgálják a legmeghatározóbb kereskedelmi szereplőknél. A vizsgálat első szakaszában az elmúlt 60 napot ellenőrzik, ami a korábbi évek szúrópróbaszerű átvilágításával folytatódik majd - írják a Nébih közleményében.
A gazdasági csalások felderítése mellett a hatóság kiemelt figyelmet fordít az élelmiszerbiztonságra is. Ennek érdekében a NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatósága több napos vizsgálatsorozatba kezdett az ország teljes területén. Emellett Zsigó Róbert, élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár elrendelte a tej- és tejtermékek célellenőrzését is, amit a kormányhivatalok élelmiszerlánc-biztonsági szakemberei hajtanak végre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.