Kúria: ki kell adni az MNB-alapítvány pályázatainak adatait. A bíró azzal indokolta a döntést, hogy minden közpénzekkel gazdálkodó szervezet köteles elszámolni a nyilvánosságnak a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával.
A Kúria szerdai döntésének értelmében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által alapított Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) köteles kiadni pályázatainak adatait. A felperes Csabai Károly, a Világgazdaság újságírója volt, a lap tudósítása szerint az ítélet vonatkozik az MNB által alapított másik két alapítványra, a Domus Scientiae-re és a Domus Concordiae-re is. (Csabai másodfokon december 8-án nyert pert, utána két nappal kérte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) fellépését az MTA Közgazdaság-tudományi Bizottsága (MTA KB) a jegybanki alapítványok ellentmondásosnak nevezett tevékenysége miatt. AZ MTA fellépéséről azóta sincs hír, viszont az MNB kikérte magának az MTA KB állásfoglalását, amely miatt jogi lépéseket is kilátásba helyezett.)
A Kúria szerint a közpénzekkel gazdálkodó minden szervezet köteles elszámolni a nyilvánosságnak a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával, a közpénzeket és a nemzeti vagyont az átláthatóság és a közélet tisztaságának elve szerint kell kezelni, illetve a közpénzekre és a nemzeti vagyonra vonatkozó adatok közérdekű adatok.
Ez a mostani döntés azért is fontos, mert az Alkotmánybíróság holnap hozhat ítéletet az MNB-s alapítványok és cégek pénzmanővereinek elrejtését lehetővé tevő törvényről. Mint ismert, korábban Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta, hogy az MNB alapítványaihoz kerülő pénz elveszíti közpénz jellegét. "Az alapítványi pénz alapítványi pénz", nincs más státusa, tehát a pénz addig közpénz, amíg az alapító nem tette be az alapítványba, magyarázta zavarosan Kósa.
A bíró a mostani ítélet ismertetésekor kiemelte: a Kúria ezzel helybenhagyta a másodfokon hozott jogerős ítéletet, ami kimondta, hogy az alapítványok közfeladatot látnak el közpénzből; a közérdekű célokra juttatott vagyon közpénz, amely az alapítványhoz rendeléssel nem veszíti el közpénz jellegét.
A Kúria döntése ellen fellebbezésnek nincs helye.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.