Alulfizetett orvosok és nővérek, hálapénz, külföldre távozó szakemberek, végeláthatatlan várólisták – így néz ki a magyar egészségügy a ZDF tudósítása szerint.
Egyre több magyar orvos vándorol ki Nyugat-Európába az alacsony magyarországi fizetések miatt, vagy pedig másodállást kénytelen vállalni, hogy meg tudjanak élni. A betegek a várakozási időt igyekeznek hálapénzzel lerövidíteni, amit egyesek kenőpénznek neveznek, mert egyenesen az orvosok, nővérek zsebébe megy – összegezte a német köztévé tudósítója.
A riportban bemutattak egy háziorvost, aki azt mondta: ő marad, mert egy kenőpénz nélküli, működő egészségügyért küzd. Ugyanakkor nem tudja elítélni azokat a kollégáit, akik elfogadják a hálapénzt a betegektől, mert szükségük van erre a megélhetéshez. Novák Hunor szerint ez a helyzet megalázó, ezért egyre több fiatal orvos hagyja el az országot. A hálapénznek nem sok köze van a hálához, inkább korrupcióhoz vezet – fogalmazott.
A kormány úgy rendelkezett, hogy a hálapénzt csak a kezelés után szabad elfogadni, és adózni kell belőle – hangzott el a tudósításban. Kovács Zoltán kormányszóvivőt is megszólaltatták a témában: ő azt mondta, hogy minden kórháznak magának kell eldöntenie, megtiltja-e hálapénz elfogadását, és szerinte a magyar kormány ebbe nem akar beleszólni.
Bemutatott a ZDF egy olyan magyar orvost is, aki havonta egy hetet Angliában dolgozik, hogy megélhessen. Ő is béremelést javasolt. Példának azt hozta fel, hogy korábban mindennapos gyakorlat volt kenőpénzt adni a rendőröknek egy büntetés elkerüléséért. Ez ellen fellépett a kormány, ugyanezt azonban az egészségügyben nem teszik meg.
A riport végén elhangzott: a várakozási idő gyakran olyan hosszú az egészségügyi rendszerben, hogy a betegek még a beavatkozás előtt elhunynak.
A ZDF oldalán itt tekinthető meg az eredeti, német nyelvű beszámoló. A YouTube-on magyar felirattal is közzétették.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.