Nem történt még olyan az EU történetében, mint Magyarország esetében, ahol az Európai Bizottság egymást követően három alkalommal függesztette fel nemzeti jogszabály alkalmazását – mondta a Figyelőnek adott interjújában Trócsányi László igazságügyi miniszter.
Folyamatosan felméri az aktuális kötelezettségszegési eljárások költségvetési kockázatait a kormány, sőt, ez meg is tudja határozni a kormányzat döntését egyes szimbolikus nagy ügyekben – közölte Trócsányi László a Figyelőnek adott interjújában.
Az igazságügyi miniszter a tárca erejét többek között a cafeteria-szabályokkal, az energiacsomaggal, a dohányipari termékekre vonatkozó és az élelmiszer-felügyeleti díjról szóló uniós ügyek kötik le leginkább. A kötelezettségszegési eljárások számát tekintve szerinte egyébként az EU-tagállamok középmezőnyébe tartozunk. "Az eljárások végkimenetelét tekintve nem kell szégyenkeznünk" – közölte.
Szerinte érzékeny kérdés, hogy egy-egy uniós eljárás során mennyire korrekt Brüsszel hozzáállása, amikor a hivatalos magyar álláspontot előterjesztik. Trócsányi László szerint legutóbb egymás után háromszor függesztettek fel például magyar jogszabályt, amire szerinte még nem volt példa az EU történetében.
"Ha a mérlegelés egymást követően mindig a felfüggesztés irányába dől el, akkor az gondolkodóba ejt. A felfüggesztésnek pedig már üzenetértéke is lehet" – mondta a miniszter az interjúban. "Az unióra nézve veszélyesnek gondolom, ha ugyanazokat az EU-s jogszabályokat a különböző országokra nézve eltérően alkalmaznák" – tette hozzá.
A Figyelő a terrorfenyegetettségről is kérdezte Trócsányi Lászlót, aki azt mondta, itthon is létezik törvény- és intézkedéscsomag vészhelyzet esetére. A kormány szerinte folyamatosan elemzi a helyzetet és vizsgálja a lehetőségeket, előre fel kell készülnie ugyanis, hogy azonnal és megfelelően tudjon reagálni.
"Én magam optimista vagyok, és remélem, hogy Kelet-Közép-Európa nem lesz Franciaországhoz hasonló hadszíntér" – mondta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.