2015. november. 19. 12:12 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. november. 19. 13:27 Gazdaság

Sok ezer hitelkérelmezőt vertek át a hitelcsalók

Öt hitelcsaló céget leplezett le a rendőrség az elmúlt két évben, a cégek csak látszólag foglalkoztak hitelnyújtással, valójában egyedül az volt a szándékuk, hogy magukat a hitelért folyamodókat húzzák le.

Egymással személyi átfedésben is állnak azok a hitelcsaló cégek, amelyek a rendőrség szerint ezerszámra vertek át embereket.

A zuglói kapitányság a police.hu beszámolója szerint öt ügyben folytatott nyomozást 2013 szeptemberétől idén július végéig. Az öt hitelcsaló cég módszere mindig ugyanaz volt: hitelnyújtásra nem jogosult gazdasági társaságok száz-, illetve ezerszám tévesztettek meg jóhiszemű, főként a banki hitelezésből kiszorult embereket azzal, hogy náluk gyors pénzügyi segítséghez, hitelhez juthatnak, mégpedig ingatlanfedezet és kezes bevonása nélkül.

A hirdetésekre jelentkezők azonban közvetlenül a szerződés aláírása után egyszeri regisztrációs díj, megbízási díj és első havi törlesztőrészlet címén 50–500 ezer forint közötti összeget kellett fizetniük, az igényelt hitel nagyságához igazodva, a hitel utalására viszont később hiába vártak. A csalási módszer annyira bevett, hogy már 2012 előtt is zajlott az ügyben nyomozás, akkor 3325 embert vertek át csúnyán a hitelcsalók.

A mostani ügyben a rendőrségnek az első feljelentők 2013 őszén arról számoltak be, hogy a hitelügynökök nem veszik fel a telefonjukat, elérhetetlenné váltak, így most már a pénzt remélő ügyfelek voltak azok, akik keresték korábbi befizetéseiket.

A feljelentések nyomán 2013 szeptemberében a rendőrség lecsapott az Invest cégcsoportra, 19 gyanúsított szerepét vizsgálták az ügyben, majd 3325 rendbeli csalás bűntettének és hatrendbeli uzsora-bűncselekmény bűntettének megalapozott gyanúja miatt vádemelést javasolva adták át az iratokat az ügyészségnek.

Ezután, 2013 szeptemberétől 2014 májusáig egy másik cég, a Hold-Financial Kft. ügyében nyomoztak, ahol az ügyészség 16 gyanúsított ellen összesen 1684 rendbeli csalás bűntette miatt emelt vádat. Ugyanekkor, 2013 novembere és 2014 márciusa között az Aegis Invest Kft.-hez kötődő hét gyanúsított összesen 255 rendbeli csalása után is nyomoztak.

Szintén ebben az időszakban, 2013 decembere és 2014 decembere között a Greenway Kft. után nyomoztak, ebben az ügyben végül 15 gyanúsított ellen összesen 695 rendbeli csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt javasoltak vádemelést. 2014 júniusától nyomoztak a zuglói rendőrök zsaruk a CashLine Brokers Kft. ügyében, a rendőrség idén február 2-án Herczeg a Budapest VIII., Kálvin téren, egy irodaházban csaptak le cég vezetőire. A cég ügyleteinek átvilágítása után az ügyészségnek júliusban hat gyanúsított ellen 3445 rendbeli, összesen mintegy 500 millió forintos kárt okozó csalás bűntette miatt javasoltak vádemelést.

A VIII. Kerületi Ügyészség november 2-án elkészült vádirata szerint a megtévesztett ügyfelek nem kapták meg az ígért hitelt, a szerződésben vállalt hitelnyújtás a vádlottaknak nem is állt szándékában, valódi céljuk kizárólag a sértettek által befizetett pénzösszegek jogtalan megszerzése volt. Összesen 9410 bűncselekményt leplezett le a nyomozás.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.