Gazdaság Stemler Miklós 2015. november. 13. 13:11

Következmények nélküli város: kitöltheti mandátumát az adócsalással vádolt volt fideszes képviselő?

Online petíció indult a napokban a legújabban adócsalással vádolt volt fideszes politikus, Fodor Ibolya lemondatása érdekében. A botrányt botrányra halmozó pécsi önkormányzati képviselő túlélt már egy tüntetéssorozatot, egy összeférhetetlenségi indítványt és egy majd' ezer főt megmozgató aláírásgyűjtést.

Cikkünk írásának pillanatában, pénteken dél körül összesen 41 fő írta alá a Fodor Ibolya pécsi önkormányzati képviselő lemondását követelő online petíciót, ami valószínűleg nem tölti el nagy aggodalommal a múlt héten aktuálisan adócsalással megvádolt volt fideszes politikust. A kormánykritikus helyi civilek újabb demonstrációkat helyeztek kilátásba, az MSZP pedig újra kimondatná a képviselő összeférhetetlenségét a pécsi közgyűléssel.

Október végén még úgy tűnt, hogy szép lassan elalszik a folyamatos botrányai révén (ezek színes krónikáját itt tanulmányozhatja) rövid úton az egyik legismertebb pécsi politikussá avanzsált Fodor Ibolya ügye. 11 hónapos kihagyás után a képviselő asszony egy délutáni műszak erejéig újra megjelent a pécsi közgyűlésben – igaz, rossz nyelvek szerint erre azért került sor, mert amennyiben egy évig nem vesz részt a testület munkájában, úgy a tiszteletdíj sem jár neki.

Fodor Ibolya
MTI / Kálmándy Ferenc

Néhány nappal később aztán robbant a bomba: a korábban sikkasztásért jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt politikus ellen ezúttal a pécsi ügyészség emelt vádat költségvetési csalás bűntette miatt. Az újabb ügy aktivizálta a pécsi ellenzéket, ám eszközeik igencsak korlátozottak: jelen állás szerint Fodor Ibolya könnyedén kitöltheti ötéves mandátumát évente egy-egy közgyűlési vendégszereplés révén.

Már megválasztása is törvénytelen volt?

A botrányokat Gulyás Emil szocialista önkormányzati képviselő nem képviselőtársa elhíresült hazaárulózós Facebook-posztjától, hanem az önkormányzati választások napjától számolja, ekkor ugyanis gyanúja szerint Fodor férje az önkormányzat delegáltjaként volt jelen a későbbi képviselő választókerületében. Mindez a választási törvény olyan szintű megsértése lenne, ami az egész választást érvénytelenítheti, ám a politikusnak a mai napig nem sikerült kiderítenie, hogy csupán egy ártatlan névegyezésről van-e szó, vagy valóban a (korábbi) férj ugrott-e be önkormányzati színekben a szavazatszámláló bizottságba.

Az MSZP januárban Fodor Ibolya aktuális botrányai (ekkor épp egy választópolgár megfenyegetése, illetve egy tévériporter lemajmozása volt napirenden) nyomán azt indítványozta, hogy a pécsi közgyűlés mondja ki a képviselő összeférhetetlenségét, és erre úgy tűnt, hogy minden esély megvan, hiszen nem sokkal korábban Páva Zsolt polgármester szólította fel a lemondásra Fodort. Bár a polgármester meg is szavazta az indítványt, a fideszes képviselők többsége nem, a jogi helyzet tisztázatlan mivoltára hivatkozva. Jogi aggályok az egyébként jogász Gulyás szerint is vannak, ám szerinte a közgyűlés erkölcsi kötelessége egyértelmű lenne.

Az MSZP ezután kezdett aláírásgyűjtésbe Fodor választókerületében, és Gulyás Emil tájékoztatása alapján sikerült is összegyűjteni közel ezer aláírást a képviselő lemondása érdekében, ami nem mellékesen jóval több, mint amennyivel Fodor megnyerte a 29 százalékos részvétel mellett lezajlott választást. Ezeknek az aláírásoknak a pszichológiai nyomáson kívül más jelentőségük persze nincs.

A Fidesz úgy támogatja Fodor visszahívását, hogy nem támogatja?

A MSZP képviselője most újra az indítvány beadását tervezi, bár ennek esélyeit illetően nem túl derűlátó. A pécsi Fidesz-frakció mindenesetre azon kérdésünkre, hogy változott-e véleményük a nyilvánosságra került adócsalási ügy fényében, azt válaszolta, hogy Páva Zsolt januári állásfoglalásával értenek egyet, amelyben a polgármester lemondásra szólította fel képviselőtársát. Ez az egyetértés januárban nem akadályozta meg a jobboldali képviselők többségét abban, hogy meggátolják volt frakciótársuk visszahívását.

Információink szerint a Fodor által korábban lehazaárulózott kormányellenes civilek is újabb akciókat terveznek a mérsékelten sikeres online petíció mellett, mégpedig a képviselő példáján keresztül az egyre mélyebbre jutó magyar közéletet átható korrupcióra kívánják felhívni a figyelmet.

zöldhasú
Hirdetés