Európai bizottsági szóvivő mondta el, milyen elveket kellene betartania Magyarországnak az uniós pénzek lehívásánál, hogy a fellendülés tartós legyen, és a jólét magasabb szintre emelkedjen. Az Európai Bizottság egyébként elégedett a magyar gazdasági teljesítménnyel, és a pénzlehívások körüli vitákat normál ügymenetben le tudják zárni a magyar féllel – mondta Jakub Adamowicz.
Tanácsot adott Magyarországnak a problémás EU–Magyarország-viszonnyal kapcsolatban Jakub Adamowicz, az Európai Bizottság regionális politikáért és közlekedésért felelős szóvivője. A szóvivő arról is beszélt a Portfolio.hu-nak, hogy miként válthatók sikerre Magyarországon a lehívott EU-s források.
Adamowicz azt mondta, a forráslehívást, a tartós gazdasági felzárkózást segítheti, ha 1. betartják a közbeszerzési szabályokat, 2. erősítik azt a szemléletet, hogy az uniós pénzből finanszírozott projektek minél nagyobb hozzáadott értéket teremtsenek. Ezt szerinte azért is érdemes komolyan venni, mert 2020 után ez lesz az egyik fontos pillére a kohéziós politikának.
Mint mondta, nem az a siker kulcsa, hogy továbbra is öntik a pénzt az infrastruktúra-fejlesztésre, ehelyett inkább a "puha" infrastruktúrára kell költeni, például a kutatás-fejlesztésre és innovációra, illetve a kis- és középvállalkozások támogatására. És kiemelt jelentőségű, hogy a k+f projektekre fordított pénz teremt-e hozzáadott értéket. Ez a plusz érték a legfontosabb ahhoz, hogy a gazdasági növekedés fenntartható legyen, és magasabb szintre emelkedjen a jólét.
"Az audit rendszerünk vizsgálatai alapján előfordul, hogy azt látjuk, nem a megfelelő módon megy a pénzfelhasználás" – fogalmazott a szóvivő, de hozzátette, hogy az ilyen fennakadásokat a normál ügymenet szerint tudják kezelni a magyar féllel. Adamowicz szerint egyébként számát tekintve ugyan jelentős, de pénzben nem annyira húsbavágó, hogy a 15 magyarországi operatív programból közel tízben tartunk vissza kifizetéseket.
Arra viszont kitérő választ adott, hogy vajon Magyarország le tudja-e hívni a 2007-2013-as támogatási időszakra járó összes uniós forrást. Úgy fogalmazott, senkinek sem érdeke, hogy a már allokált pénzügyi források egy része elvesszen.
Adamowicz szerint egyébként az Európai Bizottságban elégedetten nézik a magyarországi gazdasági fellendülést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.