Gazdaság hvg.hu 2015. július. 28. 15:04

Vigyázzon, nagyon ráfázhat, ha kiadja lakását, de ezekre nem figyel!

A turistaforgalom miatt nyáron különösen népszerű a magánszálláshelyek kiadása. Trendi az Airbnb, de óriási kockázatokkal jár, ha valaki nem ismeri vagy nem tartja be az adószabályokat.

Az internetes bérbe adás – főleg az Airbnb-láz megindulósa óta – nagyon vonzó, látszólag könnyű pénzkeresetet ígér, ám ingatlanjaik hasznosítása során a magánszemélyeket egy esetleges adóhatósági ellenőrzés során könnyen meglepetés érheti. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy egy adott lakóingatlan hasznosítása (különösen, ha azt az interneten hirdetik) könnyen ellenőrizhető az adóhatóság által.

A magánszemély, ha nem akar egyéni vállalkozó lenni, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben (Szja tv.) foglaltak alapján az ingatlan hasznosítására az alábbi két lehetőség közül választhat:

  • ingatlan-bérbeadása
  • egyéb szálláshely-szolgáltatás nyújtása.

A két hasznosítási mód közötti lényegi eltérés, hogy míg a bérbeadás általános esetben hosszabb távra vonatkozik, és egyéb járulékos szolgáltatás nem kapcsolódik hozzá, addig az egyéb szálláshely-szolgáltatás üzletszerű gazdasági tevékenységet jelent, melynek során az ingatlan átengedése általában rövid távra történik, és járulékos szolgáltatás (például takarítás, ágynemű, törölközőmosás) is kapcsolódik hozzá.

Ingatlan-bérbeadás adózása során az Szja. törvényben foglaltak szerint a magánszemélynek a bevételével szemben lehetősége van költséget elszámolni a vélelmezett (10 százalék) költséghányad vagy tételes költségelszámolás alkalmazásával – írja az Adózóna. A költségek elszámolása utáni összeg jelenti a magánszemély jövedelmét, amely a 16 százalékos személyi jövedelemadó és 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás alapja.

Egyéb szálláshely-szolgáltatás adózása során a fentiekben említett költségelszámolási módszer a tételes átalányadózás kivételével jelen esetben is alkalmazható. A személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás alapját ugyanúgy kell megállapítani, mint az ingatlan-bérbeadás esetén, de míg a személyi jövedelemadó mértéke 16 százalék, addig az egészségügyi hozzájárulás már 27 százalékos, és nem tartozik hozzá korlát.

Míg az ingatlan-bérbeadás az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény alapján főszabály szerint adómentes, addig az egyéb szálláshely-szolgáltatás adóköteles, tehát adószámot is igényelni kell hozzá, a nyújtott szolgáltatásról számlát (nyugtát) kell kiállítani. Továbbá az ingatlan-bérbeadáshoz engedélyt kérni nem kell, azonban az egyéb szálláshely-szolgáltatás kereskedelmi hatóság szálláshely-üzemeltetési engedélyével végezhető tevékenység, melyhez adatszolgáltatási kötelezettség is kapcsolódik.

Egy adóhatósági ellenőrzés során alkalmazott jogkövetkezmények, úgy mint mulasztási bírság, adóbírság (az adóhiány 50 százaléka), késedelmi pótlék összege könnyen a magánszemély bevételének teljes egészét is kiteheti.

További részleteket itt lehet olvasni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.