A januári szinthez képest lényegében nem változott a Big Mac-index, a forint még mindig alulértékelt a dollárhoz képest - áll az Economist júliusi indexében.
A magyar fizetőeszköz 33,6 százalékkal alulértékelt a dollárhoz képest, és ebben a tekintetben olcsó helynek számít, legalábbis az Economist gazdasági hetilap által alkalmazott Big Mac-index szerint.
Az Economist elemzői az egész világon jelen lévő McDonald's gyorsétterem Big Mac szendvicsének dollárra átszámolt helyi átlagárát teszi meg az áru- és szolgáltatásárak összehasonlító mércéjének, mivel e termékben mindenhol nagyjából ugyanazok az összetevők vannak. Így a The Economist elemzői szerint a Big Mac alkalmas annak mérésére, hogy hosszú távon mennyire érvényesül a vásárlóerő-paritás elvileg árfolyam-kiigazító - és így értékkiegyenlítő - hatása az egyes térségekben kapható azonos szolgáltatási és árutermék-kosarak esetében. Az Economist 1986 óta alkalmazza ezt a mérőeszközt.
A forint januárban még inkább, 33,8 százalékkal volt leértékelt a dollárhoz képest az index szerint. Jelenleg 900 forintba kerül idehaza egy Big Mac, ami 3,18 dollárnak felel meg. Ez olyan, mintha a dollárt 187,89 forintos árfolyamon váltanák.
Az index szerint a venezuelai fizetőeszköz a legiunkább alulértékelt, a 132 boliváros Big Mac-ár 0,67 dollárnak felel meg, de az ukrán hrivnya is rendkívül alulértékelt, a 34 hrivnyás hamburgerár 1,55 dolláros Big Mac-árat jelent, miközben az Egyesült Államokban jelenleg 4,79 dollárt kérnek el a szendvicsért.
A leginkább felülértékelt devizák a svájci frank (az index szerint 42,4 százalékkal), illetve a norvég korona (17,9 százalékkal).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.