2015. július. 06. 15:46 MTI Utolsó frissítés: 2015. július. 06. 15:46 Gazdaság

Erős görög hasonlatot vett elő a Nobel-díjas közgazdász

Európa megúszta a görög nemmel, és még az EU leghevesebb támogatóinak is fel kell lélegezniük a szavazás eredménye miatt - írta a The New York Times véleményrovatában Paul Krugman, a Görögország hitelezőit gyakran és élesen bíráló amerikai Nobel-díjas közgazdász.

"Európa önjelölt technokratái olyanok, mint a középköri orvosok, akik ragaszkodtak betegeik kivéreztetéséhez - és amikor a kezelésük rontotta a beteg állapotát, még több véreztetést írtak elő" - írta a The New York Times-ban Paul Krugman.

A válság során évek óta a fiskális élénkítés mint megoldás mellett kardoskodó közgazdász szerint a megszorítások politikája nem vezethet  eredményre, mivel az gyorsabb ütemben sorvasztja a gazdaságot, mint ahogy az adósságot csökkenti, így az igenek győzelme csupán további értelmetlen szenvedést hozott volna.

A The Washington Post napilap kolumnistája, Robert J. Samuelson azt írta, meg kell köszönnünk a görögöknek, hogy tankönyvi példáját nyújtják a  világgazdaság bajainak.

Görögországnak túl nagy az adóssága és túl alacsony a növekedése, hogy az adósságot törlessze. Az ország nem tud anélkül növekedni, hogy többet költene vagy adóztatna, ezek a lépések azonban rontják adóssághelyzetét. Eközben hitelezői azt akarják, hogy a kiadások visszafogásával legyen úrrá az adósságon, ez viszont visszaveti a növekedést - írta Samuelson.

Az újságíró szerint több fejlett ország, köztük az Egyesült Államok, Japán és Franciaország is hasonló makacs ellentmondással küzd, még ha annak mértéke kevésbé súlyos is. Azt írta, ha az adóztatás növelésével és a költekezés visszafogásával próbálják kordában tartani adósságukat, az eleinte csökkenti növekedési ütemüket, ami viszont növeli az adósságot.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.