Gazdaság hvg.hu 2015. június. 30. 08:42

Minek a Török Áramlat, ha az ukrán cső még mindig elérhető?

Az egész Déli Áramlat koncepció (ahogyan annak bukása után a balkáni nyomvonalról álmodozó Török Áramlat elképzelés is) abból az alapállásból született, hogy az orosz gázt Ukrajnát elkerülve kellene Közép-Kelet Európába juttatni. De mi van, ha meg lehet egyezni az ukránokkal?

A Világgazdaság keddi számában ír arról, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök utasította a Gazpromot, hogy a cég kezdjen tárgyalásokat az ukrán gáztranzitban érintett partnerével, a Naftogazzal arról, miként lehetne mégiscsak meghosszabbítani a 2019-ben lejáró szerződésüket. Azt a szerződést, amiről az oroszok évek óta úgy nyilatkoznak, hogy amint az lejár, Ukrajna legfeljebb saját szükségleteire vehet gázt Moszkvától.

Az orosz megegyezési szándék komoly, a fordulat pedig meglehetősen drasztikus, mivel még tavaly decemberben is csak az Ukrajnát elkerülő gázvezetékről nyilatkoztak az oroszok. A megállapodás azonban nem biztos, hogy hamar megszületik, mivel gond még van bőven. Az például, hogy az ukránok már jelezték: az eddigi, ezer köbméterenkénti 2,7 dolláros tranzitdíjat 5 dollárra emelnék.

A Déli Áramlatból ennyi maradt....
AFP / Andrej Isakovic

A napilapnak nyilatkozó Drucker György szerint az orosz hátraarc azonban arra utal, hogy Moszkvának nemigen van más lehetősége, mint hogy az Európába exportált, évi 150 milliárd köbméteres eladásának 40 százalékát "áteresztő" Ukrajnával mégiscsak megpróbáljon megegyezni.

Érdekes helyzet ez, mivel június elején, amikor Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő fogadta Robert Fico szlovák miniszterelnököt, utóbbi bemutatta az általa Keleti Áramlatnak nevezett (Eastring) vezeték tervét. Ez a projekt lenne az, mely a törökországi orosz "gáztelepről" Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül, részben uniós finanszírozásban gázvezetéket építene Szlovákia felé is. Erről az orosz kormányfő akkor azt mondta: Moszkva megvizsgálja annak megvalósíthatósági feltételeit.

zöldhasú
Hirdetés