2015. június. 02. 13:43 MTI Utolsó frissítés: 2015. június. 02. 13:48 Gazdaság

Újabb adósságrendező tervekkel álltak elő a görögök

Görögország az államadósság rendezésével kapcsolatos javaslatokat tartalmazó levelet juttatott el nemzetközi hitelezőinek hétfő este – jelentette be kedden a görög miniszterelnök. A levél konkrét tartalmát nem tárta fel.

Alekszisz Ciprasz elmondta: "a levélben olyan tervet vázoltunk fel, ami hozzájárul ahhoz, hogy Görögország kiléphessen a válságból és aminek elfogadása a hitelezők részéről elejét veszi Európa szétverésének".

A görög miniszterelnök szerint az államadósság problémájának labdája most az európai vezetők oldalán pattog. "Görögország benyújtotta a saját tervét, nem kell, hogy a hitelezők is küldjenek egyet. A görög kérdés megoldása az európai politikusoktól függ" – mondta.

Görögországnak és nemzetközi hitelnyújtóinak az új reformok tervéről kell megállapodniuk, ami lehetővé tenné az érvényben lévő második mentőcsomag harmadik meghosszabbítását, és ennek keretében Athén megkaphatná a fennmaradó 7,2 milliárd eurót.

A második mentőcsomagnak eredetileg tavaly decemberben kellett volna lezárulnia, de azt először két hónapra, majd további négy hónapra, azaz június végéig meghosszabbították.

A görög miniszterelnök kedden azután beszélt a levélről, hogy kedd hajnalig elnyúló megbeszélést tartott Berlinben Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök mellett Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója.

Erről a tanácskozásról a német kormány hivatalosan csak annyit közölt: megállapodtak abban, hogy "nagy intenzitással" és az athéni kormánnyal együttműködve dolgoznak tovább Görögország helyzetének rendezésén.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?