Nagyon olcsó lett a napelemek előállítása, és már ugyanannyiért lehet előállítani áramot belőlük, mint más erőművekkel. Kína, Japán és az Egyesült Államok rendkívül gyors napelemgyártásba fogott.
Nagyon jó évek várnak a napelemgyártókra, miután termékeikkel immáron a világ számos részén ugyanannyiért lehet előállítani az áramot, mint a hagyományos erőművekkel – írja a Napi.hu a Bloombergre hivatkozva.
Az ágazat nagy hullámvölgyön van túl, miután hatalmas túlkínálat alakult ki a piacon 2010-re, ami lejtőre küldte a napelemek árát. Négy év alatt 66 százalékkal váltak olcsóbbá.
Az ázsiai országok most, élükön Japánnal és Kínával igyekeznek kihasználni a csökkenő napelemárakat: energiatermelésük egyre nagyobb hányadát állítják át a napenergia felhasználására. Kína még meg is emelte napelem-telepítési céljait. A korábbi idei terv 12 gigawatt kapacitás létesítését írta elő (ez hat paksi atomerőműnek felel meg), amit 17,8 gigawattra növeltek – írja a Napi.hu.
Japán 12,7 gigawattnyi napenergia-termelő kapacitást telepíthet 2015-ben. A szigetországban a 2011-es fukusimai atomerőmű-baleset után ugrott meg az érdeklődés az alternatív energiaforrások iránt. Főként a háztetőkre szerelhető napelemeket kedvelik. A panelek olcsóbbá válása miatt a szegényebb feltörekvő országokban - például Dél-Afrikában és Indiában - is erősödik irántuk a kereslet. Az utóbbi országokban dízelgenerátorokat helyettesítenek velük.
A napenergia ágazat az Egyesült Államokban idén összesen 55-61 gigawattnyi panelt állíthat elő, ami elegendő 11 millió amerikai háztartás áramellátásához.
Eközben Magyarország az évtizedes hosszúságú, két gigawattos, rendkívül kockázatos orosz atombiznisszel bíbelődik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.