Gazdaság MTI 2015. május. 08. 08:54

Kína satuféken?

A látott gazdasági adatok alapján a szakértő szerint arra lehet következtetni, hogy a világ második legnagyobb gazdaságában az idén 7 százalék alá csökkenhet a növekedési ütem. Ebből pedig szinte egyenes út vezet munkahelyek megszűnéséig, illetve a rossz adósságállomány további növekedéséig.

Jelentősen, a vártnál sokkal nagyobb mértékben csökkent Kína exportja és importja áprilisban, ami erősíti azokat a várakozásokat, hogy Peking gyorsan újabb ösztönző intézkedéseket tesz a gazdasági növekedés meredek lassulásának megakadályozása érdekében.

A kínai vámszolgálat pénteken közzétett adatai szerint az export értéke áprilisban éves összehasonlításban 6,4 százalékkal 176,3 milliárd dollárra csökkent. Elemzők 2,4 százalékos növekedésre számítottak az előző havi 15 százalékos csökkenés után. Februárban még 48,3 százalékkal, decemberben 9,9 százalékkal, novemberben 4,7 százalékkal, októberben 11,6 százalékkal, szeptemberben pedig 15,3 százalékkal növekedett a kivitel értéke, csak januárban mértek csökkenést, akkor is 3,3 százalékosat.

AP

Az import értéke az egy évvel korábbihoz képest 16,2 százalékkal 142,1 milliárd dollárra esett a múlt hónapban. Elemzők 12,0 százalékos visszaesést valószínűsítettek a márciusi 12,7 százalékos zsugorodás után. Márciust megelőzően tavaly szeptemberig csak kétszer, szeptemberben (7,0 százalék) és októberben (4,6 százalék) növekedett az import, míg novemberben 6,7, decemberben 2,3, januárban 19,9, februárban pedig 20,5 százalékkal csökkent. 

A külkereskedelmi mérleg 34,1 milliárd dolláros többletet mutatott áprilisban, ami jóval alatta van az elemzői várakozásokban szereplő 39,5 milliárd dollárnak. Márciusban 3,08 milliárd, februárban 60,6, januárban pedig 60,03 milliárd dollár volt a mérleg többlete. Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház szakértője szerint a váratlanul gyenge adat azt mutatja, hogy a külföldi és a belső kereslet is gyengült az idei első negyedévben.

Tim Condon, az ING holland pénzügyi csoport Szingapúrban dolgozó elemzője úgy vélte, a külkereskedelmi adatok alapján arra lehet következtetni, hogy a világ második legnagyobb gazdaságában 7 százalék alá csökkenhet a növekedés üteme, ami munkahelyek megszűnését és a rossz adósságállomány további növekedését vonhatja maga után. A szakértő arra számít, hogy a kínai jegybank már a hét végén ismét csökkenti a kamatokat. 

A Nomura japán pénzügyi csoport közgazdászai arra számítanak, hogy a második negyedévben 6,6 százalékra lassul a gazdasági növekedés éves összehasonlításban az első negyedévi 7,0 százalék után. Várakozásaik szerint a kínai jegybank idén még háromszor 25-25 bázisponttal csökkenti majd a kamatokat, illetve két alkalommal 50-50 bázisponttal a kereskedelmi bankok kötelező tartalékolási rátáját. A kínai jegybank tavaly november óta már három alkalommal csökkentett kamatot, illetve mérsékelte a kereskedelmi bankok kötelező tartalékrátáját. A Reuters bennfentes politikai forrásokból úgy értesült, hogy a pekingi vezetést felkészületlenül érte a növekedés lassulásának erős üteme, és várhatóan fiskális intézkedésekkel próbálják meg élénkíteni a gazdaságot, miután a monetáris lazítás a reméltnél kevésbé hatékonynak bizonyult. 

A kínai külkereskedelem volumene tavaly 3,4 százalékkal emelkedett, kevesebb mint felével a kormány 7,5 százalékos céljánál. Az idei évre 6 százalékos növekedést tervezett a kormány.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.