Miközben van olyan, egykor piacvezető energiaitalunk, mely a radikális receptúraváltási kényszer miatt ma már pusztán üdítőitalnak minősül, a parlamentben egy DK-s képviselő azt kérdezte a kormánytól, hogy nem tiltaná-e be a termék kereskedelmét. Az Emmi köszöni szépen a felvetést, ígéri: megvizsgálja a lehetőséget.
Jól lehet, a Magyarországon kapható energiaitalok egészségkárosító hatásáról semmiféle egzakt tanulmány, felmérés nem született (már azt a három éve kiadott ÁNTSZ-közleményt leszámítva, melyből anno leginkább az derült ki, hogy a regisztrált 243 gyanús energiaitalos esetből a fiúk 4:1 arányban produkáltak „gyanús tüneteket” a lányokhoz képest). Olyan cikk azonban tucatnyi, mely az energiaitalok – illetve a bennük lévő koffein, taurin, más élénkítőszerek stb. – egészségtelenségéről és káros hatásairól szóltak.
Legutóbb egy amerikai kutatást szemlézett a távirati iroda, mely egy 25 alanyon végzett mérésből vonta le azt a messzemenő következtetést, hogy azoknak, akik valóban energiaitalt ittak, magasabb lett a vérnyomásuk. Vélhetően ettől a hírtől kapott vérszemet a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője, Oláh Lajos, aki írásban azzal kapcsolatbasn interpellálta az emberierőforrás-minisztert, Balog Zoltánt, hogy "Van-e a Kormánynak arra vonatkozó szándéka, hogy betiltsa az energiaitalok forgalmazását a hazai üzletekben a fiatalok számára? Amennyiben igen, mikortól tervezi azt?".
A szocialista honatya vélhetően nem túl tájékozott az energiaital-szabályozás frontján az utóbbi időben történtekről, vagy ha igen, akkor elkerülte a figyelmét, hogy az Európai Bizottság megbízásából az EU illetékes szervének nagy visszahangot kiváltott felmérése. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság Diétás Termékek, Táplálkozás és Allergiák Tudományos Testülete (EFSA-NDA) több mint 66 ezres mintából származó adatokból vizsgálva a koffeinfogyasztás élelmiszer-biztonsági vonatkozásait, sok más mellett arra jutott, hogy az energiaital (illetve a benne lévő koffeinmennyiség) nem ártalmas. Bizonyos paraméterek betartása mellet még a terhes anyákra sem.
Oláh Lajos képviselő ennek ellenére írásban fordult Balog Zoltánhoz azzal, hogy a kormány szigorítja-e (avagy: betiltaná-e) az energiaitalok kereskedelmi forgalmazását. A DK-s képviselő a litván példával is előjött, ahol tavaly betiltották a kiskorúak számára az energiaitalok árusítását. A parlament honlapjára felkerült válaszban – melyben a miniszter helyett Rétvári Bence államtitkár válaszolt a kérdésre – az olvasható, hogy a kérdést egyrészt már rendezte a népegészségügyi termékadó (neta), másrészt viszont a kormány az Egészséges Magyarország 2014–2020 elnevezésű programba is becsomagolta azt.
Az államtitkár válaszában úgy fogalmazott: "A területet érintő tervezett intézkedések között szerepel az energiaitalok fogyasztásának korlátozására vonatkozó szabályozás kidolgozása, amelynek egyik lehetősége a kereskedelmi forgalomban lévő energiaitalok maximális térfogategységeinek meghatározása és annak ellenőrzése". Majd Rétvári a végére még hozzátette: "Az Ön által is említett litván példa esetleges hazai alkalmazását az Egészségügyért Felelős Államtitkárság meg fogja vizsgálni."
A legtöbb ma az EU-ban forgalomban lévő energiaitalos palack 250 ml űrtartalmú, és a bennük lévő koffeintartalom a legtöbb esetben nem haladja meg a 80 mg-ot. Ez egy erős eszpresszó kávé koffeinszintjének (40-80 mg) felel meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.