Gazdaság hvg.hu 2015. április. 28. 16:18

A jövő nemzedék kétharmada nem kérne Paks 2-ből

A felsőoktatásban tanuló hallgatók kétharmada (67%) ellenzi az új paksi erőmű megépítését - derül ki az Energiaklub egyetemisták körében végzett online kutatásából. Ez alapján az egyetemistáknak közel a fele úgy véli: nem rendelkezik elegendő információval a beruházásról.

Az Energiaklub az elkövetkező hónapokban több egyetemen és főiskolán tart fórumokat, ahol a diákoknak tájékozódási pontokat adnak a kormány új atomerőmű-építési projektjéről, Paks II-ről, és ahol kialakíthatják a témában a saját véleményüket Magyarország energetikai jövőjéről. Ez nem pusztán energetikai kérdés, hanem gazdasági és társadalmi ügy is – foglamazott Koritár Zsuzsanna, a Pakskontroll program vezetője.

Az Energiaklub nem reprezentatív, online felmérésben tudakolta meg a hallgatók véleményét arról, hogy a miként gondolkodnak Paks II-ről, mennyi és milyen információval rendelkeznek a beruházásról. Öt nagy felsőoktatási intézmény (ELTE, BME, BCE, SZTE, ME) hallgatói, összesen kétszázan vettek részt a kutatásban.

A válaszok alapján négy nagyobb csoport körvonalazódik:

Energiaklub

1) „Vérbeli ellenzők”: Úgy érzik, nagyon érinti őket a téma, és van is elegendő információjuk a beruházásról, éppen ezért nagyon ellenzik azt. Döntésüket elsősorban az alternatív lehetőségekre, környezetvédelmi szempontokra alapozzák, de bosszantják őket a beruházás gazdasági jellemzői és a döntési folyamat átláthatatlansága is.


2) „Vérbeli támogatók”: Kiállnak Paks II mellett, elsősorban az erőmű szükségességét hangsúlyozták, és bizalmukat fejezik ki a használni kívánt technológia iránt. Az ebbe a csoportba tartozó hallgatók aránya csupán negyede a vérbeli ellenzőknek.

3) „Érdektelen támogatók”: Ezen hallgatók úgy vélik, hatással lesz ez a beruházás az életükre, bár bevallásuk szerint nem rendelkeznek elegendő információval. A beruházás szükségességét emelik ki és környezetvédelmi szempontokra hivatkoznak, ugyanakkor leginkább a beruházás gazdasági jellemzői és a lehetséges alternatívák foglalkoztatják őket a témakör kapcsán.


4) „Alultájékozott ellenzők”: Ez a csoport úgy érzi, hogy bár a téma nagyon nagy hatással lesz az életükre, lényegében alig rendelkeznek információval, ezért inkább ellenzik a beruházást.

Az Energiaklub az egyetemistákat leginkább érdeklő kérdésekből állította össze előadásait, melyeket egyetemi fórumok keretében vitatnak meg a hallgatókkal. Az első két fórumhoz május 4-én Egerben és Miskolcon lehet kapcsolódni. A találkozásokon a szervezők helyszíni kutatással, még több hallgatót bevonva tovább árnyalják a képet a hallgatók véleményéről.

A fórumsorozat a Norvég Civil Támogatási Alap által finanszírozott „A demokratikus jogok érvényesítése az új paksi atomerőmű kapcsán” projekt keretében valósul meg. A fórumok a tervek szerint 5-8 felsőoktatási intézménybe jutnak majd el 2016 májusáig.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.