Gazdaság hvg.hu 2015. április. 03. 17:41

IMF: Eredményes az orbáni gazdaságpolitika, de bankot nem kellett volna venni

Elkészült a soros IMF-felülvizsgálat összefoglalója, miután a Nemzetközi Valutaalap képviselői a közelmúltban egyeztettek a magyar kormánnyal. Az IMF pozitívan értékeli a tavalyi gazdasági növekedést és a jelentős folyó fizetési mérlegtöbbletet, amelynek eredményeként csökkent Magyarország sérülékenysége. Javítottak a GDP-előrejelzésen is. A növekvő állami szerepvállalás – például a bevásárlás a bankszektorban – azonban már aggasztja a szakértőket.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) alapvetően elégedett a magyar gazdaság teljesítményével, ugyanakkor a középtávú kilátások már nem olyan rózsásak szerintük. Értékelésük szerint nem szabadna növelni az állami szerepvállalást a gazdaságban, és az sem előnyös, hogy bankot vett az állam – foglalta össze a soros IMF-felülvizsgálat eredményeit a Portfolio.

Az IMF javasolja, hogy Magyarország tegye kiszámíthatóbbá gazdaságpolitikáját és csökkentse kitettségét. Kockázatosnak tartják Magyarország továbbra is magas eladósodottságát. A valutaalap küldöttsége januárban Magyarországon folytatott egyeztetéseket a kormány képviselőivel, s ez alapján készítették el felülvizsgálati jelentésüket.

A valutaalap javított a magyar gazdaság növekedésére vonatkozó prognózisán: arra számítanak, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2014-es (előzetes adatok szerinti) 3,6 százalékos növekedése után 2015-ben 2,7, 2016-ban 2,3, 2017-ben pedig 2,2 százalékos GDP-növekedés várható. Az IMF tavaly októberi 7-i előrejelzése 2014-re 2,8 százalékos, 2015-re 2,3 százalékos bővülést jelzett előre.

MTI / Kovács Tamás

Az IMF pozitívan értékeli a tavalyi gazdasági növekedést és a jelentős folyó fizetési mérlegtöbbletet, amelynek eredményeként csökkent Magyarország sérülékenysége. Megemlítették, hogy ehhez a devizahitelek forintosítása is hozzájárult.

Kitértek arra is, hogy azáltal, hogy a magyar állam egyre nagyobb szerepet vállal a magánszektorban, a jövőben akár veszteséget is elszenvedhet, bizonytalanná téve az államháztartás helyzetét.

A rövid távon kedvező gazdasági kilátásokat arra kellene felhasználni, hogy a GDP-arányos államadósságot csökkentsük – javasolták a felülvizsgálati jelentés készítői. Ehhez növekedésbarát intézkedésekre lenne szükség. A dezinflációs folyamatok további monetáris lazítást indokolnak – állapították meg.

A jelentés összefoglalóját angolul itt olvashatja.

zöldhasú
Hirdetés