2015. március. 16. 11:10 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. március. 16. 11:47 Gazdaság

Paksi atomerőmű: az oroszok a médiát okolják

Az oroszok EU-képviselője azt ígéri, hogy számonkéri a Financial Times főszerkesztőjén azt, amit a paksi bővítésről írtak. Az üzleti lap csütürtökön azt írta, hogy az Európai Bizottság blokkolta a paksi bővítést. Pénteken az EB azt mondta, nem blokkolják az egész folyamatot, csak a fűtőanyag-beszerzésről szóló szerződéssel van bajuk.

Oroszország arra számít, hogy a Magyarországgal az atomipar területén folytatott együttműködése nem szenved kárt Budapest és az Euratom vitája miatt – jelentette ki hétfőn Vlagyimir Csizsov, Moszkva állandó EU-képviselője. „Ez az egész történet annak következménye, hogy a tömegtájékoztatási eszközök munkatársai nem végezték lelkiismeretesen a munkájukat” – állapította meg az orosz diplomata a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva. Azt mondta, hogy a következő napokban találkozni fog a Financial Times című brit üzleti napilap főszerkesztőjével, és felveti neki ezt a kérdést.   

Csizsov megjegyezte, hogy a Magyarország és az Euratom között felmerült bizonyos nézeteltérésekről van szó. „Ennek a történetnek van egy nyilvánvalóan provokációs mellékíze, mert Magyarország és az Európai Bizottság egyaránt cáfolta a média által terjesztett információt, amely szerint (az EU) blokkolta volna két új blokk építését Pakson” – mondta az orosz diplomata.    

A Financial Times múlt csütörtökön, meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról írt, hogy az Európai Unió leállította a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött 12 milliárd eurós megállapodás végrehajtását. A lap információi szerint az Euratom ügynökség, amelynek jóvá kell hagynia minden uniós tagállam fűtőanyag-ellátási megállapodását, korábban elutasította, hogy Magyarország kizárólag Oroszországtól szerezze be a fűtőelemeket. 

Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár aznap határozottan cáfolta a Financial Times értesüléseit, azt mondta, nem igaz, hogy az Európai Unió blokkolta volna a Paks II. atomerőmű építését. Azt is mondta, hogy az ügyben helyreigazításért folyamodtak a Financial Times szerkesztőségéhez. Az FT a hvg.hu kérdésére közölte, hogy nem közölnek helyreigazítást, mivel a sztori hiteles.   

Pénteken Kovács Zoltán kormányszóvivő azt közölte, hogy a kormány várakozásai szerint az intenzív egyeztetéseket követően heteken belül véglegesítik az atomerőmű bővítésével kapcsolatos üzemanyag-szállításra vonatkozó szerződést, az Euratom észrevételeit figyelembe véve.    

Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság energiaügyekért felelős szóvivője ugyancsak múlt pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az EU nem blokkolja a paksi atomerőmű bővítését és az építkezést, az Európai Bizottság csak a fűtőanyag beszerzésére vonatkozó szerződéssel foglalkozott, eleget téve az Euratom-szerződés 53. pontja szerinti jogi kötelezettségének. Amely viszont tiltja, hogy fűtőanyag-beszerzésre kizárólagosságot szerezzen egy szállító.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.