Gazdaság MTI 2015. március. 11. 06:13

Áder terrorizmusra hivatkozva érvel a paksi titkosítás mellett

A köztársasági elnök közleménnyel válaszolt azoknak, akik arra kérték, ne írja alá a paksi bővítés dokumentumainak 30 évre szóló titkosítását. Áder János szerint "terrorizmussal fenyegetett világunkban" szükséges, hogy védjék egy atomerőmű építésével és működésével kapcsolatos adatokat.

"Egy atomerőmű nem biciklitároló, ezért terrorizmussal fenyegetett világunkban nemcsak indokolt, hanem egyenesen szükséges egy atomerőmű építésével és működésével kapcsolatos adatok védelme, titkosítása" – írta Áder János köztársasági elnök szerda hajnali közleményében.

Áder szerint fontos ugyanakkor, hogy csak a magyar polgárok biztonságát és az erőmű biztonságos működését garantáló információk élvezzenek titokvédelmet.

Mint írta, a titkosításról hozott törvény alkotmányosságának vizsgálatát erre való tekintettel végezte el. "Megállapítottam, hogy a jogszabály nem ütközik sem hazánk Alaptörvényébe, sem a jogalkotási törvény előírásaiba. A mindenkori köztársasági elnöknek nincs alkotmányos lehetősége arra, hogy saját kénye-kedve szerint, netán mások szempontjait előtérbe helyezve vagy hatáskörét bármely módon túllépve mérlegelje egy, az Országgyűlés által elfogadott törvény aláírását" – magyarázta.

Miivel mindezt magára nézve is kötelezőnek tartja, ezzel összhangban hozta meg döntését – közölte Áder János.

Stiller Ákos

Mint arról beszámoltunk, múlt kedden nyílt levélben kérte Ádertől öt civil szervezet, hogy az Alkotmánybíróságnál kérjen alkotmányossági vizsgálatot a paksi bővítés adatait titkosító törvény miatt.

A kedden elfogadott törvény 5. paragrafusa a nyílt levél aláírói – a Transparency International, a TASZ, a K-Monitor, az Energiaklub és az Átlátszó.hu – szerint súlyosan korlátozza a közérdekű adatok megismerhetőségét. Ebben az szerepel, hogy a paksi beruházással összefüggésben az orosz kijelölt szervezet és alvállalkozói és a magyar kijelölt szervezet és alvállalkozó közötti szerződések üzleti és műszaki adatai, illetve az ezekkel összefüggő döntések megalapozását szolgáló adatok 30 évig közérdekű adatként nem ismerhetők meg.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.