Átlagosan több mint 500 forint a jövedéki adótartalma egy doboz cigi árának, és bár a nemzeti dohányboltok bevezetése után visszaesett a dohánytermékekből származó bevétel, az adatok azt mutatják, hogy megugrott a kereslet az olcsóbb megoldások iránt.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek Demeter Márta MSZP-s képviselő írásbeli kérdésére adott válaszából kiderül, a nemzeti dohányboltok rendszerének 2013 júliusi bevezetése óta csökkent a dohánytermékekből származó adóbevétel, de az olcsóbb és rosszabb minőségű szivarkák kereslete megnőtt, ahogy a szintén gazdaságosabb vágott dohányé is.
A Varga Mihály által közölt adatok szerint míg 2012-ben 339 milliárd 636 millió forint folyt be a dohánytermékekből, és az az összeg már 2010 óra folyamatosan nőtt, 2013-ban 27,5 milliárddal kevesebb, 312 milliárd 135 millió forint.
A legtöbb bevétel még mindig a cigarettákból folyt be, de 38 milliárddal kevesebb, mint egy évvel korábban, ezzel szemben egymilliárddal megugrott a szivarok és szivarkák utáni bevétel, és 10 milliárddal a vágott dohány utáni, ez pedig azt mutatja, hogy sokan a dráguló cigaretták helyett az olcsóbb megoldásokra, az egészégtelen szivarkákra, vagy a saját sodrású cigikre álltak át.
A miniszter válaszából az is kiderül, hogy egy 19 szálas doboz cigi árának mintegy fele a jövedéki adótartalma, átlagosan ugyanis 537 forint volt az adó egy doboz cigi után - ez a szám 2010-ben még kétszáz forinttal kevesebb, csak 349 forint volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.