2015. február. 12. 10:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. február. 12. 12:19 Gazdaság

Ezzel az adattal idén egész Európát verhetjük

Magyarországon idén 2,3 százalékos reálbér-emelkedés várható, ezzel Európa egyik legerősebb reálbér-növekedése valósulhat meg hazánkban a Hay Group felmérése szerint. Európában még a görög és az ír bérek emelkedése lesz jelentős, a legfontosabb fejlődő országokban viszont reálbér-csökkenést tapasztalnak majd a munkavállalók.

Magyarországon átlagosan 2,6 százalékos fizetésemelés várható, ami a rendkívül alacsonynak ígérkező infláció mellett 2,3 százalékos reálbér-növekedést jelenthet – derül ki a Hay Group friss felméréséből.

Görögországban egy hajszállal erősebb lesz a reálbér-növekedés, mint nálunk: 2,5 százalék lesz az értéke. Írországban várható még 1 százalékos reálbér-növekedés.

 Magyarországon lesz a legnagyobb Európában a reálbér-növekedés

 Magyarország a 2,6 százalékos reálbér-növekedéssel Európa legnagyobb béremelési arányával rendelkező országa lesz 2015-ben. A görögöknél csak 2,5 százalékos, az íreknél 1,4 százalékos reálbéremelésre lehet számítani.

A listavezető országok eltérő helyezését az adott ország inflációs rátája határozza meg, ez okozza azt, hogy a legnagyobb mértékű béremelés ellenére Magyarország várhatóan csak a második helyet szerzi majd meg az érezhető béremelések toplistáján.

Európai átlag: 1,6 százalékos reálbér-növekedés

Európában összességében a bérek átlagosan 3,1 százalékkal fognak nőni, ami az alacsony, 1,5 százalékos infláció mellett az egész régióban 1,6 százalékos reálbér-emelkedést hoz majd.

Ezeket a számokat tovább javíthatja, ha a tartósan alacsonyan maradó üzemanyagárak miatt a megélhetési költségek tovább csökkennek.

A legnagyobb béremelésnek (9 százalék) Európában a törökök örülhetnek majd, ezt viszont szinte teljes egészében elviszi a 8,9 százalékra taksált infláció.

Küszködnek a fejlődő piacok

Világszerte a bérek átlagosan 5,4 százalékkal nőnek 2015-ben, ami enyhe növekedést jelent a 2014-es 5,2 százalékhoz képest. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy olyan korábban dinamikusan fejlődő országokban, mint Brazília, Oroszország és Ukrajna számottevő lassulás várható. Ezekben az országokban az alkalmazottak 6 és 7 százalék közötti béremelést várhatnak, de az infláció mindenütt szinte bizonyosan meghaladja ezt a mértéket (az ukránoknál várhatóan 4 százalékkal).

"A nagy bérfordulat valójában Európa és a fejlődő piacok viszonylatában zajlott le" – elemzi a számokat Ben Frost, a Hay Group brit tanácsadója. "A reálbér most ugyan emelkedik Európában, de azokban a kulcsfontosságú fejlődő országokban, amelyek az elmúlt 10 év növekedésének motorja voltak, a fizetések vásárlóereje csökkenni fog" – tette hozzá.

zöldhasú
Hirdetés