2015. február. 07. 11:03 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 07. 10:56 Gazdaság

Itthon is elindul a gyorsjelentési szezon

A januári infláció és a 2014. negyedik negyedévi bruttó hazai termék (GDP) adata lesz piaci szempontból meghatározó a jövő héten, emellett itthon is elindul a gyorsjelentési szezon, a legnagyobb tőzsdei vállalatok közül elsőként a Richter közöl gazdálkodási adatokat a tavalyi negyedik negyedévről.

Hétfőn jelenik meg a decemberi, illetve a tavalyi éves külkereskedelmi termékforgalomról a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése. Tavaly novemberben az export 3,1 százalékkal nőtt euróban számolva az egy évvel korábbihoz képest, az import 2,1 százalékkal emelkedett, a külkereskedelmi áruforgalom havi többlete 843 millió euró volt. Január-novemberben a kivitel 3,5, a behozatal 4,0 százalékkal nőtt euróban és a 6,177 milliárd euró kiviteli többlet 153 millió euróval kisebb volt az egy évvel korábbinál.   

Kedden a szálláshelyek decemberi forgalmának alakulását ismerteti a KSH. Tavaly novemberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 4,6, a belföldi vendégeké pedig 1,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a szálláshelyek vendégforgalma összességében 3,3 százalékkal emelkedett. A szálláshelyek folyó áron számolt bruttó árbevétele 11 százalékkal nőtt, meghaladta a 24,2 milliárd forintot. Az év első tizenegy hónapjában az eltöltött vendégéjszakák száma 4,9 százalékkal nőtt, ezen belül a belföldieké 8,2, a külföldieké 2 százalékos növekedést mutatott.

Szerdán jelenik meg a KSH januári inflációs adata. A fogyasztói árak 2014-ben átlagosan 0,2 százalékkal mérséklődtek,  decemberben 0,9 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest, novemberhez viszonyítva pedig 0,7 százalékkal voltak alacsonyabbak. A KSH közlése szerint 2014-ben az üzemanyagárak esésének volt a legnagyobb hatása az árindex csökkenésére. Elemzők várakozása szerint még hónapokig csökkenhetnek a fogyasztói árak.  

Csütörtökön a decemberi, illetve a 2014. évi építőipari statisztika megjelenése várható. Novemberben 8,8 százalékkal nőtt az építőipar termelése az előző év azonos időszakához képest, az októberi 15,8 százalékos emelkedést követően. Az épületek építése 6,3 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építése 23,0 százalékkal nőtt. Szakértők szerint az építőipari termelés növekedésének további lassulása várható, ezt jelzi az is, hogy az új szerződések volumene hónapok óta csökken. 

Ugyancsak csütörtökön közli a decemberi és a tavalyi egész éves részletes ipari termelési adatokat a KSH. A már megjelent előzetes adatok alapján az ipari termelés 7,6 százalékkal nőtt az előző évhez képest 2014-ben, tavaly decemberben pedig 7,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Decemberben a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 4,6 százalékkal nőtt a termelés éves szinten, az előző hónaphoz viszonyítva pedig  1,7 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelés. Elemzők szerint továbbra is kedvezőek az ipari termelés kilátásai, annak ellenére, hogy az autógyárak decemberi leállása miatt számítani lehetett a havi csökkenésre.

Pénteken a 2014. negyedik negyedévi GDP előzetes adatait ismerhetik meg a befektetők. Tavaly a harmadik negyedévben 3,2 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék éves összehasonlításban. Elemzők a negyedik negyedévben a bővülés lassulását, 3 százalék alatti növekedést várnak elsősorban az ipari termelés mérséklődése miatt. Az Európai Bizottság Magyarország 2014-es gazdasági növekedését 3,3 százalékosra várja a héten közzétett legfrissebb prognózisában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.