Fukusimában, ahol 2011 márciusában a földrengés és cunami után az emberiség csak Csernobilhoz mérhető veszélyességű atomerőmű-balesete történt, véget ért a mentési munkálatok első fejezete.
Fukushima Daiichi atomerőművet üzemeltető Tepco a napokban bejelentette, hogy a közel négy éve történt atomkatasztrófa mentési munnkálatai során a 4-es reaktorhoz tartozó pihentetőmedencéből az összes (1331 db használt és 202 friss) üzemanyag-kazettát kiemelték és eltávolították. A cég ügyvezetője, Hirose Naomi az alkalmazottak szakértelmét és elkötelezettségét dicsérte.
A kiégett kazettákat egy közös üzemanyag-tárolóba szállították, a frisseket viszont az erőmű 6-os blokkjának pihentetőmedencéjébe tették. A Tepco egy év alatt tudta ezt a munkát elvégezni, és bár az komoly műszkai kihívást jelentett, semmilyen problémáról nem érkeztek hírek. A kiégett üzemanyagok eltávolításával megszűnt a telephelyen a legnagyobb közvetlen radiológiai kockázat.
Sok ünneplésre nincs idő, mivel Fukusimában az 1., 2. és 3. reaktor problémáját is rendezni kell. A Nucnet-cikket személéző energiainfo.hu meg is jegyzezte, hogy a pihentetőmedence "felszabadítása" csak a Tepco előtt álló hosszú út első állomásának tekinthető, mivel a másik három reaktorblokkban – ahol teljes zónaolvadás történt – erősen rádioaktív anyagok várnak eltávolításra, amely már sokkal nehezebb feladatnak bizonyul.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.