2014. december. 18. 17:39 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 18. 17:40 Gazdaság

Gigabírságot kapott 13 francia kozmetikai cég

Összesen 950 millió euró pénzbüntetés szabott ki csütörtökön a francia versenyhivatal a 13 legjelentősebb, háztartási szereket és kozmetikai árucikkeket gyártó vállalatra 2003 és 2006 közötti árkartellezés miatt.

Az első, 345,2 millió eurós büntetés a Colgate-Palmolive, a Henkel, az Unilever és a Procter & Gamble háztartási szereket gyártó cégeket érinti. A második 605,9 millió eurós összeg szépségápolási termékekre vonatkozik, a három említett cégen kívül ez a döntés érint még olyan nagy piaci szereplőket is, mint a L'Oreal és a Gillette.

A második büntetés összege a legmagasabb, amit valaha kiszabott a francia versenyhivatal. Eddig a távközlési vállalatokra kiszabott 534 millió eurós büntetés tartotta a rekordot, a bankokat érintő 384 millió euró előtt.

A versenyhivatal azért büntette meg a háztartási és szépségápolási szereket gyártó vállalatokat, mert összehangolták kereskedelmi politikájukat a nagy áruházláncok felé, elsősorban az áremeléseket illetően.

A hatóság három évvel ezelőtt hasonló döntést hozott a mosóporokat gyártó vállalatokkal szemben, köztük a csütörtökön megbüntetettet cégek közül több is szerepelt.

A négy legfőbb mosóporgyártó (Unilever, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive és Henkel) akkor titokban hat évre megállapodott a franciaországi árakban és akciókban, ami a fogyasztók számára 4-6 százalékos többletfizetést eredményezett. A büntetés akkor 361 millió euró volt.

A csütörtökön megbüntetett vállalatok közül annak ellenére a L'Oréalnak kell megfizetnie a legmagasabb összeget, 189 millió eurót, hogy csak a második kategóriában, a szépségápolási szerek kartellezésében érintett. Ennek oka, hogy a kozmetikai piac legjelentősebb részét ez a vállalat uralja.

A L'Oréalt az Unilever követi, közel 173 millió eurós büntetéssel. Ez a cég és a L'Oréal már jelezte, hogy fellebbez a döntés ellen.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.