Negatív kamatot vezet be a jegybank Svájcban a frank miatt
A frank felértékelődésének megakadályozására a svájci jegybank (SNB) úgy döntött csütörtökön, hogy január 22-től negatív kamatot vezet be a kereskedelmi bankok nála elhelyezett, 10 millió frank feletti látra szóló betéteire.
A negatív kamat bevezetése a kereskedelmi bankok mellett az értékpapír-kereskedelmi tevékenységet végző cégekre és a biztosító társaságokra is vonatkozik. A központi bank döntött arról is, hogy szélesíti az irányadó kamat, a három hónapos Libor célsávját, amely az eddigi 0,0 és 0,25 százalék helyett mínusz 0,75 százalék és plusz 0,25 százalék között lesz.
Thomas Jordan, a jegybank elnöke egyúttal megerősítette, hogy elkötelezettek az euróval szembeni 1,20-as árfolyamküszöb tartása mellett. A jegybank döntéseire a frank árfolyama esni kezdett a bankközi devizapiacon, az euróval szemben október közepi, a dollárra szemben pedig 2013 májusi mélypontjára csökkent.
A frank felértékelődése komoly fenyegetést jelent az exportorientált svájci gazdaságra, amelynek termékei főleg az euróövezetben találnak gazdára. "A negatív kamat bevezetésével kevésbé vonzó frankban tartani a befektetéseket, így az támogatja az árfolyamküszöböt" – mutatott rá a svájci jegybank közleményében.
Az SNB 2011 szeptemberében vezette be az 1,20 frankos árfolyamküszöböt az euróval szemben, hogy így küzdjön a menedékdevizának tekintett svájci fizetőeszköz túlértékelődése ellen. Az utóbbi hetekben azonban veszélyesen megközelítették a jegyzések az árfolyamküszöböt.
Egyre nagyobb az aggodalom amiatt, hogy a zuhanó olajárak deflációs spirálba taszítják az euróövezetet, ami a piacok várakozásai szerint abba az irányba tolja az Európai Központi Bankot (EKB), hogy a jövő év elején kezdje meg az államkötvények vásárlását.
A svájci jegybank így két tűz közé szorult, egyfelől az amerikai jegybankrendszer alapkamatának emelésére készül, másfelől viszont az EKB a jelek szerint a teljes mennyiségi enyhítés felé orientálódik, miközben a frank árfolyamát az egységes európai fizetőeszközhöz kötötték.
A jegybank elnöke Bernben csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy frank ismét felértékelődési nyomás alá került az utóbbi napokban.
"A bizonytalanság, amely gyorsan növekedett a piacokon, erősen növelte a biztonságos befektetések iránti keresletet. Elsősorban az oroszországi válság elmélyülése idézte elő ezt a helyzetet" – mondta Thomas Jordan, aki ismét leszögezte, a jegybank kész korlátlan mennyiségű devizát vásárolni a frank drágulásának megakadályozására.
Az SNB aranykészlete jelenleg 1040 tonna, több mint 35 milliárd frank értékű, ami a devizatartalékok mintegy 7 százaléka. Az 500 milliárd frankos devizakészletek nagy része euróban és dollárban fekszik. A kereskedelmi bankok 313 milliárd svájci frankot tartottak a jegybank számláin a múlt hét végén, ami a svájci hazai össztermék nagyjából felének felel meg.
Elemzők arra figyelmeztettek, hogy a jegybanki döntése hatása korlátozott lehet. Rövid távon segíthet, hosszú távon azonban további intézkedéseket kell hozni. Ráadásul a negatív ráták sokba kerülhetnek a kiterjedt svájci bankrendszernek, és negatív hatásai lehetnek a nyugdíj- és pénzpiaci alapokra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.