Gazdaság hvg.hu 2014. december. 09. 12:32

Orbánék gyorsan odaláncolták az országot Putyinhoz

Csőre töltötte a kormány a paksi atomerőmű-építést: 10 év múlva bekapcsolnák az első új reaktort. Ezt jelentette be Kovács Zoltán kormányszóvivő, illetve Aszódi Attila, a téma kormánybiztosa azt követően, hogy aláírták azokat a magyar-orosz szerződéseket, melyekkel operatív szakaszba lép a Paks 2 projekt.

Néhány nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy Oroszország nem építi meg a Déli Áramlat gázvezetéket, illetve hogy hír lett abból, hogy az orosz elnök a hogyan továbbról telefonon beszélt Orbán Viktorral is, kedden délelőtt megjelent a kormányzati portálon, hogy a felek aláírták az új paksi atomerőmű építéséről szóló részletszerződéseket. Egészen pontosan: az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. és az orosz Joint-Stock Company Nizhny Novgorod Engineering Company Atomenergoproekt szignálta a Pakson létesítendő új atomerőmű építési megállapodásait.

A hírrel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón főként Aszódi Attila az atomerőmű bővítéséért felelős kormánybiztos beszélt a részletekről.

E szerint a jövő év legelején meg is kezdődik az orosz tervek adaptálása a magyar rendszerhez. Ahhoz az összesen 11 600 követelményhez, amit magyar szakemberek állítottak össze a kormánybiztos szerint. A tervezési munkát követően kezdődnek majd a telephelyvizsgálatok, azt követően pedig elindul az engedélyezési, köztük a legfontosabb, a műszaki engedélyezési eljárás is. Ezután, 2018-tól egy intenzív, 6 éves időszak következik, amely idő alatt "az erőmű kinő a földből". A két, egyenként 1200 MW-os, VEER típusú blokk 2025-ben és '26-ban működni kezdhet.

Aszódi Attila szerint nincs miért aggódni
MTI / Marjai János
Valójában három szerződésről van szó. Az első az erőmű tervezésére, építésére és üzembe helyezésének tisztázására szolgál, és a következő 12 év feladatait rögzíti. A második szerződés az üzemelteltés és karbantartás kérdéseiről szól; a harmadik szerződés pedig az üzemanyag-ellátásról és a kiégett üzemanyagok kezelésének részleteit rögzíti.

A sajtótájékoztatón Kovács Zoltán kormánybiztos újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy az erőmű magyar állami tulajdonban marad, a beruházás a piaci feltételeknél kedvezőbb, és az eddig ismertetett kereteken belül tud maradni. A szerződéseket nem államok írták alá, hanem az orosz Roszatom projektcége és a magyar MVM Paks II projektcége. A szerződés részleteit  – mivel azok ennél fogva magánjogi szerződésnek minősülnek – nem hozzák nyilvánosságra. A kormányszóvivő szerint az állami kontrollt az is garantálja, hogy a Paks II projektcég az MVM tulajdonából nemrég közvetlen kormányfelügyelet alá (vagyis: lényegében a Miniszterelnökség tulajdonába) került át.

Pakson 3. generációs, nyomottvizes reaktort építenek, melyet Aszódi Attila szerint "nem fog meghaladni az idő" mire elkészülnek. Aszódi attól se tart, hogy az EU versenyjogi vizsgálata ne adna zöld utat a paksi építkezésnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.