2014. december. 04. 10:33 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 04. 17:58 Gazdaság

Ez az oka annak, hogy kevesebb pénz forog a világpiacon

Az olajárak nyár óta tartó meredek esése azt eredményezi, hogy 316 milliárd dollárral kevesebb bevétele lesz a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagországainak, amelyek ezért visszafogják külföldi befektetéseiket, csökkentve a világpiacon jelen lévő pénzmennyiséget –

A petrodollárok az utóbbi húsz évben nagyban hozzájárultak a globális pénzügyi likviditás növeléséhez, magasan tartották az értékpapírok árait és alacsonyan a hitelköltségeket.

A Brent kőolaj árának június óta tartó, mára 40 százalékot is elérő csökkenése megfordíthatja ezt a trendet. A Brent hordónkénti nagykereskedelmi ára 70 dollár körül mozog. A BNP Paribas francia nagybank számításai szerint, ha a hároméves átlagot jelentő 105 dolláros szint helyett marad a mostani, akkor 316 milliárd dollárral csökken az OPEC országok bevétele. Így a tagállamok visszafogják az olyan nagyszabású bevásárlásokat, mint a londoni Harrods üzletház megvétele, vagy a párizsi Saint-Germain futballcsapat megvásárlása.

Az Egyesült Államokban kitermelt olaj – főleg palaolaj – mennyiségének növekedése is visszafogja a petrodollárok likviditásnövelő hatását. Az Egyesült Államok a korábbinál kevesebb olajat importál, tehát kevesebb dollár kerül a világpiacra, egyes elemzők szerint dollárhiányhoz vezetve.

Az olajárak csökkenése az OPEC tagállamait nem egyenlő mértékben érinti. Szaúd-Arábia hatalmas devizatartalékkal rendelkezik, így ellenállóbb a bevételkiesés hatásainak. Venezuela azonban jobban megérzi a nyersolaj árának esetleges további esését, amely a 60 dolláros szintet is elérheti egy olajipari befektetési alapkezelő szerint.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.